„Nedávno jsem jela s dětmi do Prahy, koupila jsem si zpáteční jízdenku a zaplatila přes sto korun. Hrůza. Naštěstí jsou holky ještě ve věku, kdy platit nemusí, jinak by se už vyplatilo jet autem,“ řekla maminka z Nymburska.

Vítr v peněženkách však zaznamenali i řidiči. Litr naturalu, který stál v prosinci 2006 průměrně 26,90, dnes jen málokde klesne pod 30 korun, na některých čerpačkách překročil dokonce hranici 31 korun. A podobně je na tom i nafta, její cena oproti loňskému roku stoupla o 4 koruny za litr.
Právě na vývoji cen pohonných hmot pak bude podle mluvčího kraje Martina Kupky záviset to, zda se i letos zvednou ceny jízdného v autobuse. „Dlouhodobě se snažíme držet ceny veřejné dopravy co nejníže,“ dodal Kupka. Více než rok mohou lidé využívat i takzvané čipové karty, se kterou je cena jízdenky o něco nižší.

Stále za stejnou cenu jezdí například Nymburáci v rámci Městské hromadné dopravy. Cena jízdenky je už dlouhou dobu stále 7 korun a podle informací ČSAP Nymburk se zdražování zatím nechystá.

Otázka dne: Čím jezdíte do práce? Čemu dáváte přednost?

Lenka Pánková
Milovice
Jezdím jen občas vlakem, jsem totiž na mateřské dovolené. Zdražení jízdného mi zatím výrazně nevadí.


Helena Svobodová
Všechlapy
Do zaměstnání jezdím na kole, ale teď jsem v Nymburce autobusem. Jsem zaměstnanec drah a mám režijní průkazku, takže zdražení se mě netýká.


Dominika Svobodová
Všechlapy
Upřednostňuji také vlak, protože mám průkazku, ale má sestra ji nemá a tak si musela koupit in kartu. Vlak je pro ní stále nejschůdnější.

Miroslav Mareš
Veleliby
Jezdím jenom autem, vlakem jsem 40 let necestoval. Autem jsem za hodinu v Praze a zpátky. Nemůžu se nikde zdržovat, podnikám.