Začíná nový seriál Nymburského deníku s cestovatelem Petrem Polákem. Ten se v loňském roce vydal na pěší cestu z Nymburka do Atén. Jeho deník budeme otiskovat každou sobotu. Den po dni odkráčíme s Nymburákem Petrem jeho dvouměsíční výpravu.

7. září 2010
(36, 27, 36 = km za den, km vzdušnou čarou, km celkem ušel)

Start z Nymburka z Vesláku v 11:04 hod. Poděbrady, soutok, červená do Kolína, žlutá do Starého Kolína. Spím mezi Starým Kolínem a Novými Dvory v příkopě u silnice. Po cestě jsem dneska potkal spoustu známých, naprosto překvapující bylo setkání s Renatou Teperovou a Honzou Bártlem, které jsem předtím pár let neviděl. V noci se špatně spí, protože poblíž parkuje nějaké auto, nevím, co tam kutí.

8. září 2010
(36, 59, 72)

Nové Dvory, Církvice, cyklostezka, Čáslav, zelená, žlutá, Tisá Hora, modrá. Spím před Vepříkovem. Dnes jsem překonával před Čáslaví brod, byl po kolena a studený. Dost se zatím živím hruškami, jablky, švestkami a špendlíky. Jde ale vidět, že tento rok byly brzy, už jsou přezrálé. Jelikož prší, tak píšu. Jsem třetí den na cestě, měla by vést do Atén, ale zda-li tam dojdu, to nevím. Z Nymburka z Vesláku vyrážím v doprovodu Evy (100 metrů) a obejde se to bez slz. Měli bychom se potkat za 10 dní, až úspěšně vykoná státnice. První den jsem toho ušel celkem dost. Zavedl jsem pravidlo jednou denně do hospody, kvůli výživnému pivu a nějakému kontaktu s lidmi. Druhý den jsou nohy o poznání tužší. Zjišťuju taky, že je lepší držet se co nejvíce asfaltu, po turistické značce toho tolik vzdušnou čarou neujdu. Velmi mi chybí klid, pořád si v hlavě něco konstruuju. Večer bivakuju v lese před Vepříkovicemi. Nejprve mě dvakrát oždibují srnky a pak začíná pršet. Všechno mi vlhne, nad ránem to přechází v liják a tak přebíhám do posedu, kde teď pololežím, polosedím a píšu. Budu tady ještě dost dlouho, na konec deště to nevypadá. Těším se už na večer, na telefonát Evě a na pivo.

9. září 2010
(25, 81, 97)

Zelená, Petrovice, silnice Uhelná, Příbram, Nejepín, Chotěboř, silnice Střížov, Jitkov, Havlíčkova Borová, Spím v hospodě. Z posedu vylézám až kolem oběda, už skoro neprší. Po dešti ani v mokru není dobré chodit po turistických značkách, boty na to nejsou dělané. Večer spím v krásné hospodě v neméně krásné Havlíčkově Borové. Jsou tu se mnou pracovníci, kteří opravují silnici. Suším tu věci a trochu s nimi klábosím. Báchorku o Aténách mi moc nevěří.

10. září 2010
(23, 100, 120)

Vepřová, pak po červený až do Žďáru nad Sázavou. Dneska to byla pohodička, krásné počasí a krásná příroda. Před Žďárem začínají ještě navíc zajímavé betonové sochy, mamut, hamroň… Kolem 15. hodiny jsem ve Žďáru a jdu do knihovny na net. Špekuluji nad cestou přes Srbsko a Maďarsko. Večer mě vítá milá Kolečkova žena Tamara, děti Vojta a Johanka (kterou jsem vyděsil k smrti) a 4 alaskáni. To jsou psi na tahání saní. Kolečko je na služebce v Maďarsku a přijíždí až v noci. Sprchuji se a peru trencle. Celý večer je příjemný a jsem rád, že mám takové milé kamarády.

Autor: Petr Polák