Každý den jsou děti při cestě do školy v Hrubém Jeseníku jednou nohou v nemocnici. K místní škole, která je při hlavní silnici z Nymburka do Křince, nevede totiž chodník. Podle ředitele školy a místního zastupitele Jaroslava Oberhela se naštěstí zatím nic nestalo. Ale jak ještě dlouho?

„Tento problém řešíme v obci dlouhodobě. Ale bohužel nejsou finance. Chybí kanalizace a vodovod. Chodník je ale při levé straně směrem od Oskořínka už vyprojektovaný. Podařilo se nám zatím z krajského úřadu získat peníze na informační radar, který alespoň zbrzdí řidiče,“ uvedl ředitel s tím, že se už minulé zastupitelstvo pokoušelo od krajského úřadu získat na chodník peníze, ale bez výsledku. „Když tu byli naposledy krajští úředníci, tak se zděsili, když jim za zády prohučelo nákladní auto. Konstatovali, že je to tu opravdu nebezpečné, ale nemělo to žádný další efekt,“ řekl Jaroslav Oberhel.

Většina dětí prý naštěstí chodí z Oskořínku, odkud vede polní cesta, takže větší část svého putování do školy jsou v bezpečí. „Dáváme si pozor a už jsme si celkem zvykli,“ říkala včera odpoledne skupinka školáků, kteří měli namířeno po hlavní silnici od školy směrem na Oskořínek. Nejhorší situace je ale v zimních měsících, když je kolem půl osmé ještě tma. To potvrdil i Petr Bělka, který tímto směrem jezdí velmi často. „Za tmy musí člověk dávat velký pozor. Už mě mockrát napadlo, že se tady něco může stát,“ uvedl pro Nymburský deník.