Úterý kolem desáté dopoledne. K čerpačce v Bobnicích přijíždí ford s pražskou espézetkou. Muž středního věku vystupuje, bere hadici s naturalem, vsune ji do nádrže a zmáčkne. Nic. Kouká na tmavý displej u stojanu, kde se nic neděje. Pak si všimne cedule. Pozor změna. V textu se píše, že nejprve musí dojít za obsluhou a zaplatit. Pak teprve může tankovat. Muž je překvapen. Pak ale celou situaci pochopí. „Asi je to správný. Jak jinak se bránit ujížděčům?“

Uvedený příklad jen dokumentuje situaci, která platí u bobnické čerpačky od prvního máje. Obsluhující žena vše ráda vysvětluje. „Měli jsem tu strašně moc újezdů a samozřejmě to musíme platit z vlastní kapsy. Sice jsme měli všechno nahrané na kamerách a policistům předávali záznamy, ale nikdy se nic nevyšetřilo. Měli kradené značky,“ říká čerpadlářka.

Jak systém funguje v praxi? Přijedete k benzince a nejprve musíte jít do prodejny. Tam obsluze nahlásíte, za kolik chcete natankovat. Ta vám množství za požadovanou částku nastaví na stojanu a zapne jej. Po natankování potřebných litrů se stojan automaticky vypne.

Jinak je to ale v případě, že chcete zaplatit kartou. „Pokud jste ochotem mi tu kartu nechat, pustím vám stojan a natankujete, za kolik chcete. Já stejně nemám PIN a do karty bych se tak bez vás nemohla dostat, ani kdybych chtěla. Pak si kartu obsloužíte sám,“ říká obsluha.

Co na to řidiči? Jejich reakce zdaleka nejsou jednoznačné. Libor Koula z Neratovic, který v Bobnicích včera dopoledne také tankoval, nad tím kroutí hlavou. „Je to divná služba mně jako zákazníkovi. Zdržuje mě to, protože musím dovnitř dvakrát. Nejdřív zaplatit, pak pro doklad. Nelíbí se mi to,“ říká Koula.

Naopak Robert Mašek ze Sadské opatření jednoznačně vítá. „Je potřeba se takto bránit ujížděčům. Naprosto to chápu. A komu se to nelíbí, ať jezdí jinam. Vždyť pumpy jsou na každém rohu,“ říká rezolutně.

Jiní čerpadláři se zatím k podobnému opatření nechystají. Někde už ale stejný systém zavedli večer a v noci. Například u Matimexu v Pískové Lhotě. „Ano, večer jsme také zavedli platbu předem. Ve dne to ale neděláme,“ potvrdila obsluha.

Provozovatel nymburské čerpačky u Drupolu Jaroslav Bahník vnímá takové opatření rozporuplně. „Je to oboustranné. Na jedné straně to chápu, ale je fakt, že 99 procent zákazníků je slušných a vůči nim to není moc fér. Já nic podobného zavádět nebudu. S některými ujížděči jsem si to vyřídil po svém, takže pro mě to až takový problém není,“ uvedl Bahník.

Podobně jako v Bobnicích se jistí třeba i jedna z čerpaček na Karvinsku.