Ocenění za dlouhodobý rozvoj v oblasti sportu, talentu, dobrovolnictví a za uskutečnění dobrodružné expedice mohou získat mladí lidé do 24 let. Zlatí absolventi programu byli tentokrát oceněni Princem Edwardem, který převzal vedení celosvětové nadace po svém otci a zakladateli programu, Princi Philipovi.
Mezi úspěšné absolventy, kteří se slavnostní události zúčastnili, patří i Libuše Kormaníková, Filip Baldík, Jan Dubecký a Václav Znamínko z DDM Symfonie v Poděbradech. I oni se v rámci plnění programu věnovali všem čtyřem oblastem. Václav Znamínko se staral mimo jiné o včely. „Věnoval jsem se včelařství, pořádání akcí v rámci kroužku a florbalu. Co se týče expedic, podíval jsem se na Pálavu a do Polska.“ Jako největší výzvu uvádí jednoznačně práci s lidmi, která ho ale v mnohém posunula dál. „Program mi přinesl spoustu nových přátel a zkušeností. Účast na programu se určitě každému mladému člověku vyplatí,“ dodává.

Princ Edward, jehož otec, princ Phillip je zakladatelem programu, byl v České republice na přelomu října a listopadu. Přicestoval kvůli účasti na akci s názvem International Gold Event, který česká kancelář DofE tento rok pořádala. Princ Edward se již předávání cen v ČR jednou účastnil, a to v roce 2013.
DofE dosud přilákalo přibližně osm milionů mladých lidí po celém světě. V České republice se do něj zapojilo zhruba 2500 účastníků.
Co znamená DofE
Program s názvem Mezinárodní cena vévody z Edinburghu funguje již přes 60 let a podporuje jej britská královská rodina. Program funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se ho zúčastnit ve více než 140 zemích světa. Zájemcům nabízí tři úrovně, které se liší podle délky trvání a obtížnosti. Ve všech aktivitách si studenti zvolí vlastní cíl, na jeho naplňování potom dohlíží vedoucí DofE v místních centrech programu, kterými mohou být například střední školy, střediska volného času, nebo i dětské domovy. Ti, kteří program splní, jsou pak oceněni při slavnostních ceremoniích.
