Jednou z nich je síť benzinek Ono, která má na Nymbursku pobočku u starého pražského tahu poblíž obce Kolaje. Za klasický benzin se na tomto místě platí 39,90 korun za litr. V pondělí po třetí odpoledne čekalo u pumpy několik aut ve frontě. Většina řidičů však odmítala přiznat, že by kvůli nejlevnějšímu benzinu v okolí přijela na místo cíleně. „Já sem jezdím pořád, bydlím nedaleko,“ konstatoval jeden ze šoférů. „Tankuju naftu, a ta tu stojí 42 korun. Což je zhruba o dvě koruny levnější, než u nás v Chlumci. Mně se to vyplatí,“ konstatoval další ze šoférů.

Zvýšený nápor ze strany motoristů jednoznačně potvrdila obsluha. „To přece vidíte. Opravdu se tu nezastavíme. Máme zhruba dvojnásobnou výtoč oproti situaci před půl rokem. Samozřejmě, že sem spousta řidičů jezdí za nejlevnějším benzinem,“ konstatovala obsluhující žena, která skutečně na rozhovor neměla příliš času.

Pod 40 korun za litr se dá trochu překvapivě natankovat u značkové čerpačky Benzina v Poděbradech u Tesca. Tedy u bezobslužné stanice. Také u ní stála v pondělí odpoledne fronta. Bez zajímavosti není, že pumpa stejné firmy, ovšem s obsluhou, která funguje zhruba pět kilometrů od té poděbradské na kraji Nymburka na Zálabí, nabízí benzin o celé čtyři koruny na litr dražší!

Zmapovali jsme situaci celkem u deseti pump v regionu. A to jak u těch ve městech, tak u menších obcí. Kromě už zmíněných čerpaček se všude pohybuje cena benzinu od 40 do 43 korun za litr. Což je výrazně méně, než před několika týdny po vypuknutí války na Ukrajině.

Na dražší benzin a především naftu si stěžovali především dopravci, kterým nárůst cen pohonných hmot výrazně zvedá náklady. Běžným motoristům, které jsme oslovili, to však bylo spíše jedno. „Jezdit bych musel tak jako tak a utáhnout se to ještě dá,“ krčil rameny šofér z Kostomlat u jedné z nymburských stanic.