I když otázka vyřešení zástavby proluky na jižní straně čelákovického náměstí je stále otevřená, obyvatelům města svitla naděje, že jejich náměstí bude konečně vypadat jako opravdové náměstí. Do užšího kola výběru se dostaly dvě ze čtyř firem, které se přihlásily do výběrového řízení.

Jednání o budoucí podobě proluky se v desetitisícovém městě táhnou už několik let. Firma, která dříve vyhrála výběrové řízení, Harmonie Group, představila projekt, který se některým obyvatelům města nelíbil. Protestovali zejména proti sedmipodlažní variantě, která by podle některých názorů zcela zničila historický ráz celého náměstí. Bylo dokonce vypsáno i referendum. K němu však nepřišlo dostatek lidí a výsledek hlasování byl tedy neplatný.

Harmonie Group je však už mimo hru a do užšího výběru postupují dvě ze čtyř firem, které mají zájem proluku náměstí zastavět. „Harmonie podala pozdě přihlášku do nově vypsaného výběrového řízení. Skončila jí smlouva o smlouvě budoucí na konci roku 2006, podle našeho právníka tedy městu nehrozí ani žádné finanční sankce,“ řekl místostarosta Petr Bařina.

Tehdejší odpůrci stavby však nejsou spokojeni ani teď. „Představoval jsem si něco jiného. Všechny návrhy se tomu od Harmonie podobají,“ řekl Václav Špaček s tím, že Čelákovice budou mít na náměstí to, co si zaslouží.

Další jednání o proluce náměstí je naplánováno na 21. června, kdy budou mít zastupitelé města poslední předprázdninové zasedání.