S tím, že život ve velkých komnatách se čtyřmi i více lůžky, přičemž některé pokoje jsou dokonce průchozí, neodpovídá standardu seniorského bydlení v 21. století. Upravit razantními zásahy přímo nyní využívaný objekt není možné kvůli památkové ochraně.

Ve hře by mohlo být budoucí přestěhování domova do nového objektu v oblasti Milovic – balení kufrů však zatím není na pořadu dne. A o případném termínu zatím nelze ani spekulovat. Jednání se soukromým investorem jsou teprve na samém počátku. Středočeská radní pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová (ČSSD) zdůraznila, že pokud k němu jednou dojde, podmínkou bude kladen důraz na zajištění maximálního komfortu a bezpečí – jak pro klienty, tak i pro zaměstnance.

Heřmanová nicméně zdůrazňuje, že i v nynějších podmínkách poskytuje tým v Lysé vysoce kvalitní služby. „Jak na úrovni ošetřovatelské, tak zdravotní i sociální,“ uvedla radní.

„Domov patří k vyhledávaným zařízením. Jedná se o krásný historický objekt, s naprosto výjimečnou zahradou. V průběhu let, v posledních třech letech zejména, došlo i v tomto domově pro seniory ke značným rekonstrukcím s cílem co možná největšího zlepšení materiálně technického zázemí domova,“ připomněla, že prostory jsou nádherné a pro jejich přizpůsobení se kraj jakožto zřizovatel domova snažil udělat maximum.

Došlo například na rekonstrukci sociálních zařízení a koupelen, vybudování evakuačního výtahu či úpravu podlah v některých podlažích. Chtělo by to ale pokračovat razantnějšími zásahy, jež však památkáři nepovolí. Proto se zvažují možnosti přesunu.

Domovů pro seniory „zámeckého typu“ je ve středních Čechách ještě dalších šest: Domov Na Hrádku v obci Červený Hrádek, Kolešovice, Roždaľovice, Domov Pod lipami Smečno, Vidim a Vojkov. I tam se podle možností dělají úpravy a rekonstrukce. Roční investice včetně údržby dosahují v posledních letech dohromady kolem 20 milionů korun. Zámeckou budovu má také Domov Vraný, který slouží lidem se zdravotním postižením.