Dopravce zdůvodnil kritickou situaci nedostatkem řidičů a nápravu slibuje už od pondělí. Nymburský starosta Pavel Fojtík píše stížnost na krajský úřad, který je za dopravní obslužnost zodpovědný. Lidé pak postávají na zastávkách a čekají, kdy dorazí autobusy, které zrušené nejsou.

Dopravcem, který na Nymbursku zajišťuje od loňského března integrovanou autobusovou dopravu, je OAD Kolín. Vedení firmy si na nedostatek řidičů stěžuje dlouhodobě, inzerát hledající nové řidiče visí na jeho stránkách už řadu měsíců. Situace však vyvrcholila v druhé polovině tohoto týdne.

Podle výkonného ředitele Martina Pípala způsobila dočasný výpadek nemocnost řidičů. „Máme 11 z 50 řidičů v pracovní neschopnosti. Většinou jsou to dlouhodobé záležitosti, řidiči jsou nemocní se zády, čekají je operace a podobně. Snažíme se zajistit náhradní řidiče od ostatních dopravců, ti jsou však většinou plně vytížení, navíc začala zájezdová sezóna,“ vysvětluje Pípal.

Cestující jsou však pochopitelně rozhořčení a marně vyhlíží spoje podle jízdního řádu. „Internet i facebook sice mám, ale opravdu mě nenapadlo se ráno na něj dívat kvůli omezení spojů. A tak jsme marně s dětmi čekali na školní spoj č. 270012/3. Na zítřek jeho výpadek hlášen není. Necháme se tedy ráno překvapit,“ psala ve čtvrtek večer Lenka Janatová.

Situaci kritizuje i nymburská opozice. Někdejší místostarosta Zdeněk Vocásek se situací zabýval už ve čtvrtek. „Sedím s poslanci Martinem Kupkou a Janem Skopečkem a zítra se budou dotazovat na Středočeském kraji a trvat na bezodkladném řešení,“ psal na svém profilu.

Situací se také zabýval starosta Pavel Fojtík. „Píšu stížnost na kraj, je samozřejmě jeho povinností zajistit dopravní obslužnost. Jsme v kontaktu s panem Pípalem a podle jeho slov by příští týden už snad měly spoje jezdit,“ uvedl Fojtík.

Na krajském úřadě starosta zjistil, že dopravce dostane pokutu. Vzhledem k tomu, že se jedná o první takovou situaci, zřejmě nebude nejvyšší možná. „S tím bohužel počítáme, systém sankcí je nastavený ve smlouvách. Moc nás to mrzí, ale opravdu děláme maximum, aby vše už příští týden fungovalo normálně," řekl Pípal. Od pátku 1. června podle jeho slov nastupují dva noví řidiči, jeden by se měl v pondělí vrátit z pracovní neschopnosti. Tři spoje na zmíněných linkách, které v pátek nejezdily, by tak měly být zajištěny.

Zda se tak skutečně stane, bude sledovat i nymburský starosta. „Hned v pondělí ráno budu telefonovat dopravci, zda skutečně všechny linky vyjedou a o situaci budeme informovat,“ uvedl Fojtík. Stejně bude situaci sledovat Nymburský deník a o průběžném vývoji informovat.