Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil! V tomto duchu si někteří starostové vykládají rozhodnutí hasičů, kteří nejprve nedoporučili letošní pálení čarodějnic, pak jej zakázali úplně a včera znovu „pouze“ nedoporučili.
Každopádně podle informací Nymburského deníku v řadě obcí, kde se tradičně poslední dubnový den čarodějnice pálí, ohně vzplanou!
Rozhodnutí nymburských hasičů o absolutním zákazu pálení čarodějnic redukoval jejich nadřízený krajský orgán, který chce zachovat jednotný postup v celém kraji. „Je to zmírnění. Každopádně obce alespoň zmenšují obrovské hranice a zajistí přísnější ostrahu,“ řekl Luděk Turek, vedoucí oddělení prevence nymburského hasičského sboru.
Rozladěn opakovanými změnami je starosta Běrunic Milan Zima. „Začal jsem rušit doprovodné programy, takže teď abych zase začal shánět vše zpátky. Hasiči v tom mají chaos,“ stěžuje si Zima. Podle jeho slov se nemůže nic stát, mají jištění několika hasičskými sbory a místo je dobře zvolené. „Nestalo se tu nic posledních 50 let, nevím, proč zrovna letos by se mělo něco dít,“ krčí rameny Zima.
Oheň vzplane i na Loučeni u kulturního domu. „S hasiči jsem mluvil, čarodějnice budou. I s doprovodnými soutěžemi pro děti a volbou Miss čarodějnice,“ konstatoval starosta Bohumil Vinš.
Čarodějnice se mají pálit také v Městci Králové. „Pořádají je skauti u své chaty. Hasiči je určitě zajistí,“ poznamenal starosta Milan Pavlík. Stejně tak i v Lysé nad Labem, v Litoli a na Řehačce. Další ohně mají být například ve Zbožíčku, Opočnici, Vrbové Lhotě, Pátku, Podmokách a Záhornici. „Z dalších větších měst na Nymbursku nemám žádné zprávy,“ doplnil Turek.
Hasiči nedoporočují pálení čarodějnic vzhledem k velkému dlouhotrvajícímu suchu a teplému počasí. Hromady určené k pálení nesmějí obsahovat například pneumatiky nebo staré dřevo opatřené nátěry. „Místo pro rozdělávání ohně musí být vzdálené minimálně 50 metrů od kraje lesních porostů a 100 metrů od stohů slámy,“ varují hasiči před pondělními slavnostmi.