Zákaz vydal včera Hasičský záchranný sbor v Nymburce. Hasiči tak reagovali na závažné varování meteorologů, kteří už od středy upozorňují na vysoké nebezpečí požárů kvůli suchu.

Podle hasičů se zákaz vztahuje především na tradiční „pálení čarodějnic“ 30. dubna.

„Za dlouhá léta jsme k něčemu takovému nemuseli přistoupit, ale nebezpečí rozšíření ohně je kvůli suchu a větru příliš velké. Zákon nám umožňuje vydat zákaz jen pro právnické a podnikající fyzické osoby, ale doufáme, že i běžní občané ho budou respektovat,“ uvedl hasič Luděk Turek. Informacemi už hasiči obeslali obce a státní i městskou policii.

„Není to dobrá zpráva, čarodějnice máme spojené i s hezkým programem. Ale budeme na to reagovat,“ řekl starosta Dobšic František Malý. „Budeme to respektovat,“ uvedl starosta Milan Moc z Křince.

Hasiči už museli odmítnout na 30 žádostí o povolení pálení čarodějnic. Podle Turka se nashromážděné hromady dříví budou muset spálit později, za příznivějšího počasí.

Zvýšenou pohotovost budou mít 30. dubna třeba poděbradští strážníci, kde lidé u Jezera tradičně pálí ohně. „Budeme ve střehu. Necháváme ale hromady odstranit předem,“ řekl šéf strážníků Miloš Dlabal.