Jednou za rok se nad okresem oficiálně vznášejí oblaka dýmu snad ze všech měst a vesniček. Pálení čarodějnic je tradice, která se v posledních několika letech stává opět masovou záležitostí. Je to příležitost, kdy se lidé opět po zimě sejdou a popovídají si. Při každodenních pracovních povinnostech k tomu není většinou příležitost.

V Nymburce a v poděbradském Velkém Zboží se na pálení čarodějnic sešly stovky lidí. Kolem páté odpoledne ještě nepršelo, takže připravené ohně mohly vzplanout. Na nymburské špičce připravili dobrovolní hasiči krásnou hranici s čarodějnicí. Po půl osmé večer se ujal zapálení místostarosta Nymburka a šéf dobrovolných hasičů Zdeněk Vocásek. Chvíli to ovšem vypadalo, že hranice snad ani nechytne. „Hasiči prostě umí hasit, ale ne zapalovat," ozvalo se z davu. „Hranici připravily technické služby a uvnitř byly štěpky. Museli jsme ohni trochu pomoci. Prostě nejsme žháři," okomentoval s úsměvem počáteční problémy se založením vatry Zdeněk Vocásek. Nakonec se ale vše podařilo a vatra po několika minutách vzplála k radosti přihlížejících.

Letošní čarodějnický rej ve Všechlapech přesunuli organizátoři po loňské zkušenosti proti hřišti, na louku, kde nejsou žádné stromy. „Vloni to byl tak velký oheň, že hasiči museli jeho plameny omezovat kvůli stromům u silnice. tady je to bezpečnější i pro děti," nechala se slyšet maminka Jana.