Investor budoucí stavby dvou bytovek v Zahradní ulici v Lysé nad Labem se ještě zřejmě zapotí. Chce totiž místo nynějších stavebnin, na jejichž provoz si okolní obyvatelé už dříve stěžovali, postavit dvě bytovky se 34 byty.

Ani to se ale lidem z okolních ulic nelíbí. Zdá se jim stavba vysoká a prý se absolutně nehodí do starší zástavby v lokalitě. Navíc se obávají toho, že když se stavebniny zbourají, nemusí ke stavbě vůbec z jakýchkoli důvodů dojít a tím se otevře prostor, kde jsou soukromé zahrady.

„Podle mě se tím zhorší bezpečnost, protože prostor bude veřejně přístupný,“ myslí si například obyvatel Zahradní ulice Jiří Marek.

Na středečním zasedání lidé zastupitele žádali, aby stavbu případně nepovolili a drželi se rozhodnutí o počtu stání u domů, které učinili v září. To ukládá investorovi, aby na jeden byt vybudoval jeden a půl parkovacího místa. Firma však požádala o výjimku, protože nemá dostatečné místo na vybudování parkoviště. Podle státní normy totiž stačí jedno stání na jednu bytovou jednotku. Pak by na plánovaných 34 bytů stačilo 38 parkovacích míst, které jsou zatím v projektu. Pokud by musel investor vyhovět rozhodnutí ze září loňského roku, musel by parkovacích míst vybudovat 51. A na ta nemá dostatečný prostor.

Parkování v lokalitě je velký problém. V Masarykově a okolních ulicích parkují jednak návštěvníci pravidelných výstav, ale i obyvatelé Milovic, kteří dojíždějí do Prahy za prací a nechávají v ulicích u nádraží svá auta, kterými se dopravují k přímému vlaku.

Podle starosty Jiřího Havelky není možné, aby zastupitelé stavbu zakázali. „Stavbu řeší stavební úřad na soukromém pozemku, takže město s tím nic dělat nemůže,“ vysvětlil starosta.

Stavební úřad po místním šetření v lednu přerušil stavební řízení s tím, že investor musí dodat další podklady. „Vyžádali jsme si osvitovou studii a vizualizace včetně dálkových pohledů. Pak budeme dále rozhodovat,“ uvedla na zastupitelstvu vedoucí stavebního úřadu Jiřina Čížková.

Celá věc bude mít dohru na příštím zasedání v březnu. Rozhodnutí o počtu parkovacích míst zastupitelé prozatím odložili.