Poměrně ultimativní systém byl zvolen v Nymburce. Zápisy do prvních tříd pro příští školní rok se budou konat ve všech nymburských základních školách v jednom termínu. Ten byl stanoven na pondělí 9. dubna od 14 do 18 hodin. „Náhradní termín zápisu v případě nemoci dítěte bude umožněn pouze po předchozí telefonické domluvě s ředitelem vybrané základní školy,“ píše se na stránkách města.

Rodiče, nebo zákonní zástupci dítěte, s sebou k zápisu vezmou svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. V případě cizinců je nutné přibrat i potvrzení o povolení k pobytu. Zápis je určen pro všechny děti, které k 31. srpnu letošního roku dovrší šest let. 

V nedaleké Sadské už budou mít zápisy za sebou o pět dnů dříve. V tomto třítisícovém městě se uskuteční už ve středu 4. dubna od 13.30 do 17 hodin. „Náhradní termíny si pak rodiče mohou domluvit individuálně. V současné době je velká nemocnost, bude třeba se domluvit,“ řekla ředitelka školy Blanka Žánová. Informace na stránkách školy hovoří také o možných výjimkách. „K zápisu do 1.tříd se mohou dostavit také děti narozené po 1.9. 2012, (při nástupu do školy jim ještě nebude 6 let), musí mít však doporučení pedagogicko-psychologické poradny.“

Jednotný dvoudenní termín letošních zápisů zveřejnily obě poděbradské základní školy. Do prostor Základní školy Václava Havla i Základní školy TGM mohou rodiče s potomky dorazit v úterý a středu 3. a 4. dubna vždy od 13 do 17 hodin. Na prvně jmenované škole budou mít caparti u zápisu i zajímavou společnost. „Řada dětí se na tento den chystala v předchozích měsících v našem Klubu Předškolák. Předškolákem děti provázely pohádkové postavy – Macourek, Camfourek a Pacička. Stejné postavičky se už na děti těší u zápisu, kterého se nikdo rozhodně nemusí bát,“ oznamují pedagogové na stránkách školy. Případné jiné termíny zápisu se domlouvají individuálně.

Stejný dvojtermín jako v Poděbradech mají stanoven i v obou lyských školách. Tedy 3. a 4. duben. První den od 13.30 do 17 hodin, druhý den pak od 13.30 do 15 hodin. V tomto případě mohou rodiče využít i pevně stanovený náhradní termín, který byl určen na 10. dubna. Kdo zvažuje, které ze dvou škol dát přednost, může se přijít podívat na den otevřených dveří ve čtvrtek 22. března od 7.45 do 11.30. V úterý 20. března v 16.30 v základní škole Bedřicha Hrozného bude také schůzka s ředitelkami obou institucí.

Sousední Milovice mají největší základní školu v republice. Do Juventy zvou rodiče s dětmi nejprve na Den otevřených dveří, který se koná 26. března od 8 do 11.45 hodin v prostorách školy. Zájemci se budou moci podívat, jak vypadá výuka, a o velké přestávce žáci pěveckého sboru předvedou krátký kulturní program. Zápis dětí do prvních tříd se uskuteční 3. a 4. dubna od 14 do 17 hodin. Komu se datum nehodí, může využít náhradní termín zápisu 9. dubna od 14 do 16 hodin.

V Městci Králové na to šli jinak a rovnou vyhlásili dva termíny zápisu se čtrnáctidenním odstupem. 

Zápis do 1. ročníku se uskuteční v pondělí 9. a 23. dubna od 14 do 16 hodin, a to v budově 1. a 2. třídy na náměstí Svobody čp. 436. Jiný termín je možný po telefonické domluvě.

Nejmenší město regionu, Rožďalovice, vyhlásilo termín zápisu na 11. dubna od 15 hodin. O dalších podrobnostech slibují stránky školy včas informovat. 

Přehled termínů zápisů:
Nymburk – pondělí 9. dubna 14 – 18 hodin
Poděbrady – úterý a středa 3. a 4. dubna - 13 – 17 hodin
Lysá nad Labem – úterý a středa 3. a 4. dubna – út 13.30 – 17, st 13.30 – 15
Milovice – úterý a středa 3. a 4. dubna – 14 – 17 hodin, případně pondělí 9. dubna 14 – 16
Sadská – středa 4. dubna 13.30 – 17
Městec Králové – pondělí 9. a 23. dubna – 14 - 16 
Rožďalovice – středa 11. dubna od 15 hodin

Co by měly děti u zápisu zvládnout
poznat základní barvy a geometrické tvary
umět napočítat do 5 – 10
porovnat množství předmětů (více – méně)
orientovat se v prostoru (nahoře – dole, vlevo – vpravo, nad – pod)
umět složit rozstříhaný obrázek
správně držet tužku
nakreslit lidskou postavu
nebát se komunikovat s paní učitelkou
správně vyslovovat všechny hlásky
přednést básničku nebo zazpívat písničku