Příběh jedenapadesátileté paní Petřekové jakoby se ani neodehrál v dnešní době. Době spěchu, mamonářství a starání se především sám o sebe. To, jaká se po její osobní tragédii zvedla vlna solidarity, asi nečekal nikdo z obce, ani ona sama. Však svůj příběh vypráví se slzami na krajíčku.
V noci na pátek 20. listopadu vzplál rodinný domek číslo popisné 7 ve Šlotavě. Porouchala se sušička na prádlo a oheň během několika minut nechal z domu jen obvodové stěny.

Sama paní Petřeková vyběhla z domu na poslední chvíli s lehčím zraněním na hlavě. „Jedno oblečení, doklady a nezměrná bolest a úzkost z toho, co bude dál. V podstatě shořelo úplně vše. Od vnitřního vybavení, přes veškeré osobní věci, šaty a v podstatné části i papírové dokumenty, které se týkají běžného života,“ říká starosta Budiměřic Aleš Hrubý.

Paní nevěděla co dál. Jenže lidé začali okamžitě konat. „Řada lidí mi nabízela, že mohu bydlet u nich. Já pracuju v hospodě na hřišti už několik let. Využila jsem tedy nabídku mít dočasné zázemí právě tam,“ říká paní Petřeková.

Už v sobotu se mobilizovali místní hasiči, fotbalisté, šipkaři a s nimi řada dalších dobrovolníků. „Okamžitě jsme začali v domě uklízet a vyvážet v kontejnerech nepořádek. Musela být také kompletně stržena střecha,“ říká organizátor dobrovolnických prací, jinak také prezident místního fotbalového klubu Radek Kolbaba.

Jenže brzy se ukázalo, že pouhé nadšení, úsilí všech a snaha druhému pomoci, nebudou stačit. Byly také nutné peníze.

To se v celé věci už angažoval také starosta. Pod dohledem obce vznikla sbírka. Ke včerejšku místní, chalupáři, ale i lidé z okolních obcí nashromáždili 106 tisíc korun.

Mezitím pánové staví převážně o víkendech paní Petřekové v podstatě nový dům. Uplynulý víkend dodělali úplně novou střechu, čímž je dům před zimou z nejhoršího venku.V nejbližší době se budou dělat okna a dveře. „Materiál se shání, jak se dá. Někdo přinesl dlaždice, někdo také třeba bojler,“ říká Kolbaba.

Část prací, jako třeba omítky, bude nutné dodělat za lepšího počasí. Kolbaba však věří, že otázka návratu paní Petřekové do nově zrekonstruovaného domu je otázkou tří až čtyř měsíců.

Paní Petřeková sleduje úsilí místních v tichém úžasu. V hospodě chlapům navaří jídlo a ti z její stavby přijdou vždy na oběd. „ To je jediné, co jim v současné době mohu nabídnout,“ říká bezmocně.

Další lidé ji nosili třeba oblečení a potřebné věci. „Jsou na mě všichni strašně hodní. Ale třeba oblečení už jsem poprosila, ať mi nenosí, toho už mám opravdu hodně,“ říká paní Petřeková ve svém příbytku ve fotbalových kabinách.

Sbírka v Budiměřicích stále pokračuje. Starosta žádá případné další možné dárce, aby ještě přispěli. Šéf fotbalistů odhaduje, že ideální částka na kontě by byla 200 tisíc korun. „Chtěli bychom poděkovat všem, kteří už do sbírky přispěli a požádat všechny ty, kterým není takový osud lhostejný a mohli by ještě jakkoliv pomoci – finančně či materielně,“ uvedl starosta Hrubý.

Materiální pomoc lze nabídnout přes koordinátora této akce – obec Budiměřice na telefonu 721 821 672. Sbírkové konto je založeno u Komerční banky v Nymburce. Číslo účtu je 43–6076710217/0100.