Budou se školáci ve třídách příštích pět let dívat na portrét prezidenta Miloše Zemana? A bude na nás prezidentův obličej shlížet při vyřizování běžných věcí na úřadech? Podle oslovených starostů a ředitelů škol na Nymbursku to zatím vypadá, že většinou nikoliv.

Zajímavé řešení chystá ředitel nymburské Základní školy Letců R.A.F. Jiří Cabrnoch. „Zákon nám umožňuje mít pověšený buď státní znak, nebo prezidenta. Já mám v ředitelně státní znak a tak to zůstane. Ve třídách portrét prezidenta věšet nebudeme, pokud o to nepožádá třídní učitelka. Pak jim v tom samozřejmě bránit nebudu," vysvětlil Cabrnoch.

Vlastimil Špinka, ředitel poděbradské Základní školy Václava Havla, se chystá podobiznu nového prezidenta vyvěsit v ředitelně a ve sborovně. Ve třídách ne. „Obecně chovám k úřadu prezidenta úctu a nepředpokládám, že bychom 8. března tento portrét na zmíněných místech nevyvěsili," uvedl Špinka.

Na ekonomickou stránku věci upozornil Miroslav Čihák, ředitel Základní školy 
v Městci Králové. „Je také třeba si uvědomit, že objednání portrétů do každé třídy by něco stálo. A všichni víme, jak napjaté mají školy rozpočty," řekl Čihák. I proto v městecké škole bude viset portrét prezidenta v ředitelně a sborovně.

A co si o tom myslí rodiče? Podle Evy Daškové z Městce by portrét ve třídách viset měl. „Je to zavedená tradice, myslím si, že by tam měl viset. Bez ohledu na to, kdo tím prezidentem momentálně je," myslí si mladá maminka.

Různé pohledy na vyvěšení prezidentského portrétu mají také starostové. Stejně jako 
v případě škol i jim zákon umožňuje místo hlavy státu umístit státní znak. „A přesně tak to uděláme u nás. Na úřadě bude pouze státní znak," rozhodl se starosta Pískové Lhoty Radovan Staněk.

To například v Milovicích se příchozí na úřad se Zemanovým portrétem potkají. „Mohu proti němu mít jakékoliv výhrady, ale je prostě fakt, že je to první prezident zvolený přímo lidmi. Proto nemám problém jej u nás instalovat," oznámil starosta Milovic Lukáš Pilc.


Portrét Zemana baví lidi na webu

Hned po zveřejnění oficiálního portrétu začali na sociálních sítích vznikat jeho parodie a všímavci zaregistrovali i několik zajímavých detailů. Na jedné fotomontáži je Miloš Zeman vedle velmi podobného portrétu Marlona Branda, který se proslavil ve filmu Kmotr, na internetu si také všimli, že podobné gesto jako Zeman má Montgomery Burns z kresleného seriálu Simpsonovi nebo že jeho ruce jsou složeny do znamení krysy z čínského zvěrokruhu. Nejzajímavější parodie na Zemanův portrét naleznete na www.denik.cz.

Autor: Miroslav S. Jilemnický