„Máme informace, že by se v termínu od 27. do 30. července měla konat technopárty 30 kilometrů severně od Prahy. To je mimo náš záběr. Tento dopis byl zaslán z preventivních důvodů, nechceme vyvolávat paniku,“ uvedla mluvčí policie Petra Potočná.

V loňském roce se měla technopárty konat původně na Ústecku, přesto se nakonec usadila poblíž Osečku u Poděbrad. Osečský starosta Armin Delong prý žádné indicie, že by se zde zaručeně měla konat technopárty, zatím nemá. „Člověk se to dozví až v pátek odpoledne, technopárty se tu konala už třikrát, vloni byla největší. Název Oseček se snad v komunikaci na sítích už někde objevil,“ tvrdí starosta Osečku Armin Delong.

Ten také potvrdil, že jsou umístěny betonové zátarasy v místech, kde by mohli technaři na louky vjet. „Betony tam položila firma Agro Sokoleč, z druhé strany jiný zemědělec, neměly by přes ně kamiony projet,“ vysvětlil osečský starosta Delong.

Velitel loňského zásahu, vedoucí územního odboru v Nymburce, Marek Jirouš, zaslal v těchto dnech starostům dopis s informacemi o možné technopárty. „Dovoluji si vás tímto způsobem informovat o připravované technopárty. Jedná se o akci, za kterou stojí stejné osoby jako v případě loňské nelegální technopárty u Osečku na Poděbradsku,“ uvádí v dopise starostům Marek Jirouš.

Stojí v něm termín konání od 27. do 30. července a místo, které je označeno jako 30 kilometrů severně od Prahy. „V minulém roce operativní informace naznačovaly, že místem konání bude Ústecký kraj, nakonec technopárty proběhla na Nymbursku. Proto se snažíme opatření maximalizovat s cílem zamezit, respektive předejít konání akce v našem teritoriu. Z tohoto důvodu žádám, pokud budete mít nějakou informaci či indicii o přípravě akce jako je například pohyb dodávek, obytných vozů, kamionů s cizími MPZ, které vezou soundsystémy či táhnou elektrocentrály, abyste neváhali informovat policii na tísňovou linku 158,“ píše v dopise Jirouš.

Komunita na Facebooku komentuje tento dopis někdy dosti nevybíravým způsobem. „Skoro jako kdyby se chystal teroristický útok. Neuvěřitelné. Stb opravdu ještě nevymizela,“ píše třeba Dominika Menzelová. Joel Christian Tambour situaci vidí takto: „Tak doufám, že konečně pochopíte, proč nedáváme GPS dopředu. Je to legální místo, ale nechceme dělat nějaký zbytečný polemiky v médiích dopředu, jak to bylo už dřív.“ 

Vloni technaři tančili na loukách u Osečku od pátku do neděle. V neděli dopoledne hudba ztichla, lidé začali místo opouštět. Podle policejních odhadů bylo na místě téměř šest tisíc účastníků, kteří se dopouštěli nejčastěji přestupků proti veřejnému pořádku a dopravním přestupků.

„Policisté vyzývali jednotlivé účastníky technopárty k opuštění prostoru a organizátory k ukončení akce. Účastníci skutečně akci v tuto chvíli opouštějí, nicméně policejní zásahová jednotka je stále připravena, pokud by byli nuceni přistoupit k vyklizení části prostoru. Zatím vše probíhá v klidu, byli bychom rádi, pokud by k žádnému zásahu dojít nemuselo,“ řekla vloni po ukončení technopárty krajská policejní mluvčí Michaela Richterová.