Zřejmě ojedinělou podívanou budou mít lidé bydlící nedaleko letiště Boží Dar. V areálu by se totiž od poloviny dubna měl podle bývalého ředitele společnosti Středočeské rozvojové Mladé Tomáše Macenauera začít natáčet historický film o skutečné černošské letce, která působila za druhé světové války v Africe. Vzdušný prostor nad Milovicemi a jejich okolím se tak zaplní stroji ze začátku minulého století.

Filmový štáb si na celou dobu natáčení vyžádal omezení letového provozu nad touto oblastí. Podle hlavního inspektora provozu ultralehkých letadel Letecké amatérské asociace Zdeňka Doubka se jedná o území od Nymburka na západ směrem k Milovicím a severní část Lysé nad Labem. „Omezení je pouze do určité výšky, takže pro nás by nebyl problém se tam vejít. Ale filmaři potřebují pro natáčení i svůj autentický zvuk, takže bychom je rušili,“ uvedl Doubek s tím, že nad Milovicemi by se měla prohánět letadla z druhé světové války. Omezení letového prostoru má být od 14. dubna do 15. května. V časopisu Pilot vyjde v nejbližších dnech mapka s popisem letových omezení na tuto dobu.

Na webové stránce Aeroklubu české republiky je informace, že půjde o filmové natáčení o historii 332. squadrony „Tuskeegee“, jež byla složena výhradně z černošských letců. „Na tomto natáčení bude aktivně působit i naše občanské sdružení v roli poradce pro filmaře a zúčastněné letce. V průběhu natáčení se na letišti a ve vzdušném prostoru budou vyskytovat tato letadla: 3x P-51 Mustang, 2x P-40 Warhawk, 1x B-17 Flying Fortress, 1x DC-3 Dakota a 1x Piper Super Cub,“ píše se na webové stránce klubu.

Redakci Nymburského deníku se podařilo kontaktovat Alisu Buckley, která má na starost styk s novináři, ale podrobné informace o filmu zatím nemohla podat. Musí je schválit hlavní producent filmu, Rick McCallum.