Lokalita nabídne pracovní místa jen dočasně, přitom nezaměstnanost v Milovicích je jedna z největších. Navíc elektrárna by mohla svým provozem narušit podnebí kolem Milovic na kilometry daleko. To je jen minimální výčet toho, na co všechno si stěžují organizátoři peticí, které se v posledních dnech objevily v Milovicích proti chystané výstavbě fotovoltaické elektrárny na Božím Daru.

Město zvažuje vypsání referenda, rada města doporučila zastupitelům, aby zvážili, zda mají lidem dát možnost vyjádřit se svobodně k tomu, co vlastně chtějí. „Aktuální stav je, že usnesení rady trvá. Zastupitelstvo se musí nejpozději konat 10. května, ale před tím ještě bude pracovní schůzka zastupitelů, na které se bude projednávat i tento bod,“ vyjádřil se k celé věci starosta Milovic Milan Kraus.

Petiční archy byly lidem v Milovicích k dispozici do 10. dubna. V pondělí je zástupci Věcí veřejných předali na podatelnu krajského úřadu. „Čekali jsme, že se tím úřad bude zabývat, ale nakonec to ani neschválili jako bod jednání. Prý je nutné mít alespoň tisíc podpisů, aby se tím na kraji vůbec zabývali. My jsme dali dohromady čtyři sta,“ uvedl zástupce Věcí veřejných Milovice Jiří Doležal s tím, že se snažili spojit petici i s letci. „Slíbili, že naši petici podpoří, ale mám dojem, že to všechno už je zbytečné. Mám takové hlasy, že na krajském úřadu jde o velké lobby kvůli pozemkům. Navíc komunisté elektrárnu podpořili, takže se spojili se sociálními demokraty a není možné je přehlasovat,“ myslí si Doležal.

Ne všichni jsou však proti návrhu využití prostoru, který předložila vítězná firma krajskému úřadu. „Lidé mohou být velmi rádi, že tu nebude obří dopravní letiště. To by sice přineslo spoustu pracovních míst, ale zkomplikovalo by život tisícům lidí. A co jiného, než tichý provoz fotovoltaické elektrárny by si tu lidé představovali? Já jsem pro, aby se už něco dělo, jinak s tím prostorem nikdo nic neudělá a bude chátrat jako doteď,“ myslí si Milovičák Pavel.