Kdo přišel na nápad obnovit v Sokolči máje?
Vymyslely jsme to společně já a Jitka Bernardová z obecního úřadu. Říkaly jsme si: Pojďme to zkusit, dokud nám neodrostou naše děti. Počítalo se totiž s tancem České besedy. Tančily ji mé dvě dcery a synové mé kolegyně (smích).

Důležité je o májích uhlídat přes noc hlavní máj. Pokusil se jí někdo pokácet?
Bedlivě ji hlídali pánové, kteří jsou ještě svobodní. Proslýchalo se, že si na ni brousí zuby kluci z Předhradí a také z Cerhenic. Údajně je na ní pár škrábanců od Cerhenických, ale naši je vyhnali. Když se totiž nepodaří máj přes noc uhlídat, je to ostuda pro vesnici. Chlapcům se hlídalo dobře, starosta jim k tomu koupil pivo.

Udržíte tradici organizování Staročeských májí v Sokolči?
Rádi bychom je pořádali jednou za dva roky. Ještě nemáme ale spočítáno, kolik se nám podařilo vybrat peněz. A to jak z večerní zábavy, tak od otců nezadaných dívek. Ti platí za májku a písničku kapely, která chodí také v průvodu.

Po průvodu vesnicí byl stěžejním bodem májí tanec České besedy.
Ano, dokonce jsme dali dohromady Českou be­sedu s dětmi z mateřinky, ze základky a také naše mladé.

Můžete Českou besedu pro čtenáře popsat?
Tanec Česká beseda je obrozenecký tanec a poprvé se tančil na Starém Městě v Praze v roce 1862. O něco později už tančilo na pražském Žofíně Českou besedu 140 párů. Za jejím zrodem stojí básník Jan Neruda a skladatel Ferdinand Heller. Česká beseda se skládá vlastně z deseti tanců.

Jak se dlouho Besedu učili?
Mladí ji nacvičovali od února každou neděli. Někteří měli základy z tanečních, ale zbytek nikdy třeba polku netancoval. Besedu s teenagery nacvičil taneční mistr Miloš Bouma z Kolína. Se mnou je to jen shoda jmen, ale ze Sokolče pochází.

Kolik párů nakonec tančilo na hřišti Českou besedu?
Tancovalo 8 párů z mateřské školky, 8 párů ze základní a celých 22 párů mladých. Všichni to dotáhli do konce, odpadl pouze jeden pár.

Vystoupili v krásných krojích. I ty jsou zcela nové?
Nejdříve jsme se pídili, jak vypadá nymburský nebo polabský kroj. Místní švadlena Jana Šandorová nám ušila vzor. Potom jsme s panem starostou nakoupili látky a začalo se šít. Kroje jsou úplně nové, pečlivě sladěné se stuhami.

Dražila se také hlavní máj. Kolik jste za ní utržili?
Něco kolem třinácti tisíc. Dávalo se do klobouku a kdo přihodil poslední, ten si máj odvezl.

Jak peníze využijete?
Chceme je investovat na rozšíření dětského hřiště, které jsme vybudovali u fotbalového stadionu.

Pořádáte stále letní tábor Praktická dívka v Jabkenicích?
Už celých 15 let. Aktuální turnusy jsou dva, a to v rozmezí od 6. do 20. srpna.

JANA BOUMOVÁ se narodila 12. dubna 1961 v Městci Králové. V Sokolči už ovšem žije 30 let. Právě studuje Pedagogickou fakultu v Hradci Králové. Pracuje jako zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ v Sokolči. Zároveň je zastupitelkou. Má dvě děti, Janu (24) a Petru (20). Podílela se na obnovení Staročeských májí v Sokolči. Ve volném čase jí baví aranžování.