Ekologická katastrofa. Tak se dá pojmenovat skládka, kterou odkryli Rožďalovičtí u život ohrožujícího domu, který nedávno koupili kvůli zajištění bezpečnosti obyvatel od majitele Věroslava Boumy.

Pod navezenými sutinami zarostlými mnohaletou trávou se jim ukázal nevábný obrázek. Dvou až třímetrová skládka domovního odpadu.

Podle starosty Petra Kapala musel majitel navážku dělat sám a záměrně. „Zatím jsme zaplatili sto padesát tisíc za kontejnery, které jsme v posledních dnech zaplnili. Bude to obec ještě něco stát, ale místo bude vyčištěné a nebude už nikoho ohrožovat na životech,“ uvedl starosta.

Pracovní četa, která v místě uklízí nepředstavitelný nepořádek, vyčistila i náhon od bývalého mlýna, který vede ve spodní části zahrady do Mrliny. „Když jsme náhon vyčistili, klesla v něm hladina o sedmdesát centimetrů,“ dodal Petr Kapal.

Na celé věci je zarážející, že bývalý majitel mohl beztrestně hromadit desítky tun odpadů, aniž by ho někdo pokutoval nebo mu nařídil černou skládku zlikvidovat.

Při místním šetření, v létě loňského roku, se na pozemku sešli zástupci životního prostředí, stavebního úřadu a hygieny. Všichni se shodli na tom, že naše zákony na takovou situaci nepamatují, protože Věroslav Bouma je soukromá osoba a ne podnikatel. „Dokonce jsme museli přes Ministerstvo životního prostředí dokazovat, že jde o komunální odpad a ne o věci pana Boumy,“ potvrdil starosta.

Problematickou nemovitost, která před necelými šesti lety vyhořela, obývali ještě do nedávna Romové. A to i přesto, že po požáru spadaly některé stropní části a dům byl od té doby životu nebezpečný. Město se s majitelem dohadovalo na řešení problému tak dlouho, až ho nakonec začátkem roku samo koupilo. Ruina půjde co nejdřív k zemi.