Od jarních Květinových slavností se zámek Bon Repos v září opět otevřel veřejnosti. Návštěva zámeckého areálu se stala vzácnou také proto, že se jeho brány otevřely jen na hodinu a návštěvníci mohli absolvovat jedinou prohlídku. Ovšem s výkladem hlavního restaurátora zámku Petra Kadlece.

Mezi téměř padesáti členy prohlídkové skupiny se kochalo mnoho cyklistů. Ti na zámek přijeli po nově otevřené naučné cyklostezce pod názvem Krajinou Rudolfa II. Štafetová jízda cyklistů z Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi, Lysé nad Labem a Benátek nad Jizerou, které nová stezka propojuje, měla cílovou rovinku právě v aleji zámku Bon Repos.

Hodina otevřených dveří u příležitosti otevření stezky odhalila zrenovované objekty i budovy pod lešením. „Momentálně v rekonstrukci je Šporkův dům a dům pro kněží. Jejich dokončení závisí na přidělení dotací,“ nastínil stav prací Petr Kadlec. „Dvě hospodářské budovy už čekají jen na omítku,“ dodal restaurátor s tím, že za války se v nich skladovala vojenská munice.

Areál zámku se dnes může pochlubit zrestaurovanou Kaplí Nejsvětější Trojice, kde se konají svatební obřady, Novým zámkem, kde žije současný majitel. Čínský pavilon slouží jako taneční sál a místo pro společenské a kulturní události. K opraveným památkám patří také socha Máří Magdalény, kašna nebo křížové jezírko, panem restaurátorem zvané „Křižák“.

Budovy v současné rekonstrukci by v budoucnu mohly sloužit jako školící středisko. Zvědavci se prý do budoucna mohou těšit na častější nahlédnutí do Bon Repa, snad i na jeden den otevřených dveří za měsíc.