O velkém štěstí v neštěstí mohou mluvit Janebovi z Pátku, kterým před pár dny při bouřce sjel blesk po zábradlí balkónu přímo do místnosti, kde se zrovna dívali na televizi. A to i přesto, že mají hned vedle zábradlí hromosvod. I když se vlastně ani nedá říci, že to bylo při bouřce, protože se podle Janebových teprve blížila, takže šlo téměř doslova o blesk z čistého nebe.

Bylo prý kolem půl sedmé večer. „Bouřka byla asi dva kilometry daleko, spadla sem tam nějaká ta kapka. Hřmělo jen málo a dokonce pak i na chvilku přestalo. Seděl jsem v kuchyni, manželka byla se synem v obýváku a dívali se na televizi. Najednou přišla zničehonic děsivá rána a já slyšel, jak to jiskří v zásuvkách,“ vzpomíná na první chvilky nepříjemné události Martin Janeba. Šel se podívat, co se stalo.

Manželka Soňa i syn byli otřeseni, ale naštěstí se jim nic nestalo. „Syn se klepal, já vylítla ze sedačky. Nic takového jsme ještě nezažili. Pak přišla sousedka a vypravovala, že její maminka viděla, jak nám blesk sjel po zábradlí do antény. Ta je totiž přidělaná k železnému zábradlí balkónu. Následně pak projel set–top–boxem, do televize a do DVD přehrávače. Všechno bylo očouzené a samozřejmě zničené,“ dodává Soňa Janebová.

Až po prvních pár minutách si ale oba manželé uvědomili, co se mohlo stát. „Kdybychom se šli podívat na balkón, jak se k nám bouřka přibližuje, a chytli se v té chvíli zábradlí, bylo po nás. Je to vlastně štěstí v neštěstí,“ popisuje nezáviděníhodné pocity Martin.

Ještě tentýž večer zavolali Janebovi pojišťovacího agenta, který jim vše potřebné vyřídil. „Jsme jediní z bytovky, kdo má pojištění domácnosti. Ostatní ho nemají. A bohužel jim nikdo nic nedá. Teprve pak jsme se dozvěděli, že i sousedům tento elektrický výboj zničil video a televizi. Dokonce od té doby nefunguje ani čerpadlo u jímky splaškové kanalizace před domem,“ říkají manželé Janebovi a dodávají, že už nikdy při bouřce nenechají spotřebiče zapnuté. „Nikdy jsem si to nebezpečí neuvědomovala, zvlášť, když máme na domě hromosvod. Od teď budu při bouřce všechno vytahovat ze zásuvky,“ dušuje se paní domu.