Na březích starého Labe, které se vlévá do hlavního koryta, prý rostly a kvetly kosatce a blatouchy. To je ale minulost. Zaměstnanci Povodí Labe je nedávno posekali.

Vlasta Adámková z Nymburka sem chodí denně venčit psa. „Blatouch je chráněná rostlina, přece nechtějí z Labe udělat pouhý kanál. Už nevím, kam se obrátit,“ stěžovala si v redakci Nymburačka s tím, že po březích už za chvíli porostou jen kopřivy a plevel.

Sama údajně upozorňovala muže, kteří vysekávali břeh, aby kosatce a blatouchy obkroužili. „Prý nedostanou prémie, když tam něco nechají,“ hájili se podle Adámkové.

Podle Miroslava Dudly, vedoucího místní pobočky Povodí, nikdo na vzácné rostliny neupozorňoval. „Paní Adámkovou znám, sbírá PET lahve kolem Labe, konkrétně na posekané blatouchy si nestěžovala,“ řekl Dudla.

Vždycky, když jde na procházku s boxerkou Matyldou, bere si i igelitku. „Denně tady nasbírám tašku flašek. Teď jsem na Ostrově potkala někoho od města, který také vysbírává lahve. Já jich nasbírala už několik tisíc,“ spočítala Adámková, kterou situace kolem vysekaných květin pořádně rozházela.

Ani odbor životního prostředí s tím nic zřejmě neudělá. „Pokud nám někdo předloží písemný podnět, začneme se tím zabývat. Vím, že někde na starém Labi blatouchy rostou, ale musíme mít podnět,“ zopakoval postup šéf odboru životního prostředí František Lugmayer.

Hlas z Nymburského deníku tak asi bohužel nestačí.

Místostarosta Pavel Fojtík si myslí, že posekání je nešťastné. „Oni to dostali za úkol posekat, tak to posekali. Odbor životního prostředí bude vědět, jak v takovém případě správně postupovat,“ uvažuje Fojtík.

A vracíme se v kruhu. Odbor ví přesně, že začne jednat, až dostane písemný podnět. Ten Vlasta Adámková zatím nepředložila.
„Jezdí tam sekačkou i takovým malým traktůrkem. Našla jsem tam několikrát i posekané kachny,“ stěžuje si pejskařka, která to viděla na vlastní oči.

Ta konzultovala přírodu kolem Labe se známým botanikem a popularizátorem vědy Václavem Větvičkou.

BLATOUCH BAHENNÍ je bylina rostoucí na podmáčených půdách od nížin do hor. Vzrůstem dosahuje 30 až 50 centimetrů, výjimečně i výšky okolo 1 metru. Kvete od dubna do června. Květy jsou leskle žluté, pětičetné, nerozlišené na kalich a korunu. Plodem je měchýřek. Rostlina je chráněna. . (zdroj: Wikipedie–encyklopedie)