Až 100 tisíc korun navíc zaplatí ročně město za neukázněné spoluobčany. Musí po nich uklízet doslova svinčík v ulicích, na dětských hřištích nebo v parcích.

Přesto si někteří obyvatelé myslí, žeznatelněchybí odpadkové koše v ulicích Budovcova, Mírová či Jeseniova. Když nějaký je, je přeplněný. Psí výkaly lidé nemají kam vyhodit. „Dávala jsem podnět na město. Oni to vždycky uklidí, pochvalujeme si to, ale druhý den je to zase,“ povzdychla si předsedkyně samosprávy v Budovcově ulici Olga Želichovská.

Kritická místa zasypaná odpadky jsou především dětská hřiště v ulicích V Aleji a Jižní na Žižkově, ale třeba i krytá kolonáda v parku. Skladiště odpadků tvoří například krabice od vína, nedopalky, cigaretové krabičky, papíry, petky a další nejrůznější odpad.

„Z učiliště sem chodí děti svačit, zůstávají tu po nich petky, papíry a vajgly. Když zafouká vítr a všechno se to smíchá s listím, nevypadá to vábně,“ řekl šéf městských policistů Miloš Dlabal. Strážníci toto místo na pochůzkách prochází a kolonádě pomohl i fakt, že je osvětlená.

Město ovšem údajně proti minulému období navýšilo v ulicích počet košů o šedesát. „Někdy je to boj s větrnými mlýny. Nové koše jsme osadili i do Tyršových sadů, druhý den byly rozkopané. Souvisí to s vandalismem. Po městě je také 16 košů se sáčky na psí exkrementy. Ty jsou hned roztrhané a rozházené,“ uvedl jednatel technických služeb Michal Biskup.

Podle Martina Tvrze z životního prostředí je už klasikou to, že přibrzdí auto u kontejnerů a vyhodí k nim pytel s komunálním odpadem. „Lidé odhazují odpadky všude. Často se kritizuje město, že nic s nepořádkem nedělá. Není to ale pravda,“ brání se odborník.

Městskou kasu přitom odklízení svinčíku z kritických míst vyjde na pěkné peníze, a to až na 100 tisíc korun ročně. „Někdo nám zavolá, že je tam nepořádek. Objednáme úklid a ten musíme zaplatit,“ řekl Tvrz.

Olga Želichovská vidí celý tento problém o morálce lidí. „Připadá mi to jako začarovaný kruh. Když napomenu dítě, aby papír hodilo do koše, okřikne mě ještě jeho maminka, že ví, co má dělat,“ tvrdí.