Od roku 2004, kdy Česká pojišťovna monitoruje bezpečnost na silnicích, se letos Nymburk jako okresní město v indexu bezpečnosti v celorepublikovém měřítku umístil na jednom z nejlepších míst. Za loňský rok je za Hodonínem, Chrudimí a Berounem na čtvrtém místě. Ve Středočeském kraji je druhý hned za Berounem.

To znamená, že si oproti roku 2011 značně polepšil. 
Z jedenáctého místa.

Tento index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu 
k počtu obyvatel daných měst.

Důvod, proč je situace 
v Nymburce dá se říci stabilně pozitivní, okomentoval šéf nymburské dopravní policie už po prvním pololetí roku 2012. „Určitě to ovlivnil obchvat města. Ale děláme maximum pro to, abychom snížili následky nehod vlivem vysoké rychlosti nebo pod vlivem alkoholu. Sami řidiči se mohou často setkat s tím, že je může zastavit hlídka na jednom i na druhém konci města," uvedl Ulrych.

Žádné z 59 okresních měst 
v loňském roce bohužel nezůstalo bez záznamu v oblasti nehod s usmrcením nebo těžkým zraněním. Takto špatně na tom byla okresní města naposledy v roce 2009. Žebříček v této kategorii opanoval Hodonín, na úplné dno se pak propadl Náchod.

Celkem v okresních městech na následky dopravních nehod zemřelo vloni 35 osob a 275 jich bylo těžce zraněno.