Projekt nese název Tiché a zdravé město. Podílí se na něm několik firem ale také Výzkumné energetické centrum Vysoké školy báňské v Ostravě, které bude výsledky a výstupy projektu zaznamenávat. „Nyní se instalují dobíjecí stanice. Samotné sekačky by se měly o trávník starat od konce června,“ řekl místostarosta Poděbrad Roman Schulz.

Stroje se budou v první fázi pohybovat v části parku u nádraží, kde jsou největší zelené plochy.

Zloději mají smůlu

Technická vymoženost bude chráněna proti případným vandalům nebo zlodějům. „Chytré sekačky fungují za pomoci čipů a kódů. Mohu ujistit kohokoliv, kdo by chtěl takovou sekačku ukrást, že ji doma nikdy nerozchodí,“ doplnil místostarosta.

Ilustrační foto
Všejanská spojka narazila na odpor místních. Proti plánu vznikly už dvě petice

To, že je takový provoz robotických sekaček tichý, je také dobrá zpráva pro lidi žijící nedaleko parku. „Park je samozřejmě upravován velmi často a zaznamenali jsme stížnosti na hluk vznikající právě v rámci údržby. I to teď odpadá,“ připomněl Roman Schulz.

Jednou z dalších výhod je i to, že sekačky nebudou vykazovat žádný odpad. Nepřetržité sekání totiž bude krátit trávu po velmi malých částečkách, které v parku budou zůstávat a v podstatě budou sloužit jako hnojivo. Půjde tak o přirozené mulčování půdy.

Stop chemii

Poděbrady v rámci ekologického ošetřování městské zeleně před časem upustily od užívání glyfosátů. Tento herbicid nejčastěji využívaný pod názvem roundup je sice velmi účinný při hubení plevele, ale zdravotnické organizace ho označují za karcinogenní, a podle nich může způsobovat rakovinu.

Ilustrační foto
Větší hluk na nebi? Létání přes hustě obydlené oblasti se o týden zkrátilo

„Technické služby přestaly používat glyfosáty, chceme jít cestou bez chemie. Tedy organizace města je nevyužívají a zaslali jsme výzvu i velkým uživatelům ploch ve městě, firmám jako jsou České dráhy či Povodí Labe, aby rovněž na území našeho města tyto látky nepoužívaly,“ vysvětlil druhý místostarosta Miroslav Holas.

Město vydává na údržbu zeleně mezi 12 a 13 miliony korun. Nová technologie včetně robotických sekaček by tyto náklady neměla zvyšovat.