„Před nechráněným přejezdem vždycky alespoň zpomalím a rozhlédnu se. Nevjedu na přejezd v tu chvíli, pokud nemám úplnou jistotu, že nejede vlak.“

To tvrdí unisono většina oslovených šoférů. Vyzkoušeli jsme, jak jejich slova fungujív praxi. Výsledek: skutečnost je úplně jiná. Řada řidičů dále riskuje životy s vědomím, že pravděpodobnost srážky s projíždějícím vlakem je malá.

Konkrétní test jsme provedli, stejně jako před třemi lety, na nechráněném přejezdu mezi Běrunicemi a Běruničkami ve východním cípu nymburského okresu.

U přejezdu jsme sledovali vozy od 12 do 12.30 hodin. Za tu dobu projelo obousměrně deset aut. Jako první stříbrná Škoda Fabia od Běrunic. Přejezd přesvištěla zhruba stokilometrovou rychlostí, což se ani neblíží předepsané třicítce. A už vůbec nereagovalo na stopku umístěnou z obou stran přejezdu. Motoráček projel o čtyři minuty později.

Následující auta se prakticky střídala v tom, jestli zabrzdí, nebo to risknou a přejedou.

Doslova hazardem s životem se dá ale nazvat počínání řidiče dodávky firmy ČNES. Ve směru od Běrunic je totiž na blízké úseky železniční trati relativně vidět. V opačném směru ale mají řidiči po pravé ruce pole s dvoumetrovými kukuřicemi, a pokud skutečně nezastaví a nerozhlédnou se, jedná se o sázku do loterie. Právě řidič dodávky to zkrátka risknul, před přejezdem přidal a aniž by cokoliv zprava viděl, přejezd doslova přeletěl.

Policisté o zoufalé neukázněnosti řidičů ví, ale nejsou všemocní. “Je to dáno neukázněností řidičů. Nemůžeme všude postavit drába, aby nepřetržitě hlídal,“ řekl zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák.

Přitom při nehodách na přejezdech to vždycky nejhůře odnesou řidiči aut. Letos zatím policisté na Nymbursku registrují 6 nehod, naštěstí se obešly bez vážných následků.

Černý týden na přejezdech (uveřejnili jsme 14.7.)


Na železničních přejezdech na Mladoboleslavsku se tento týden stalydvě vážné nehody. V jednom případě usmrtil vlak staršího muže, který se pohyboval u kolejí u hlavního nádraží v Mladé Boleslavi. U Otradovic zase řidič Fordu Mondeo vjel z lesní cesty na železniční přejezd přímo před projíždějící rychlík.

Závory na rizikovém přejezdu v Sadské jsou už v provozu (uveřejnili jsme 15.5.)


Problém s přejezdem v Sadské, který komplikoval život řidičům od lednového orkánu, je provizorně vyřešen. „Závory i světelná signalizace funguje zhruba od poloviny týdne,“ uvedla Gabriela Vorlíčková, která ve městě bydlí. Bezpečnostní signalizace a spouštění závor nefungovalo kvůli vyhořelé trafostanici, která vzplála právě kvůli lednovému vichru. Železničáři původně slibovali základní opravu do měsíce, ta se ale značně opozdila. Na špatně označený přejezd doplatil jeden z řidičů, který pozdě zareagoval na projíždějící vlak a srazil se s ním. Naštěstí se vše obešlo bez zranění. Celková oprava trafačky přijde na několik milionů a její oprava je zatím pouze výhledová.