To platí pro Natural 95. Pokud se budeme bavit o naftě, která je na některých pumpách poměrně výrazně levnější, než benzin, ta by měla naopak zdražovat razantněji a ceně benzinu se tak přiblížit.

V našem testu jsme se přesvědčili, že na Nymbursku se dá benzin natankovat v rozpětí od 31 do 33 korun. Výjimkou není ani dálniční pumpa u Vrbové Lhoty, která zůstává tradičně nejdražším místem.

Podle odborníků přestala cena benzinu růst tak rychle proto, že výrazně posiluje koruna. „V nejbližším týdnu očekáváme další mírné zvýšení ceny nafty. U benzinu očekáváme stagnaci, případně nepatrné zlevnění. Česká koruna prudce posiluje, což zmírňuje růst cen pohonných hmot," řekla ČTK analytička společnosti Colosseum Eva Mahdalová.

Podotkla, že na komoditní burze v Rotterdamu sice stoupla cena benzinu o 0,6 procenta a cena nafty o 0,12 procenta, posílila ale také česká koruna proti americkému dolaru, a to o 0,2 procenta. 
„V Rotterdamu se ceny stanovují v amerických dolarech. Pokud tamní ceny pohonných hmot stagnují a koruna posiluje, tak po přepočtu do korun ceny pohonných hmot v Česku klesají," dodala analytička.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se však v dalších měsících cena na českých pumpách zvedne ještě o korunu. Novák totiž počítá s tím, že by se cena za barel středomořské ropy Brent mohla dostat až na 70 dolarů ze současných 65,28 USD. „Může dojít k mírným poklesům, ale v letních měsících převáží nárůst," řekl Novák. Podle něho by se ale řidiči 
v Česku neměli na čerpacích stanicích setkat s vyšší cenou než 35 či 36 korun.

Na Nymbursku zůstávají tradičně nejlevnějšími pumpami řetězce Herst a čerpačka Ono u Kolají. Naopak nejvíce šoféři zaplatí při tankování u Robin Oilu v Poděbradech nebo u Benziny na nymburském Zálabí.

(s využitím ČTK)