Letos 26. července to bude 33 let, co Jarmila Kratochvílová časem 
1 minuta 53:28 na 800 metrů vytvořila v Mnichově světový rekord, který platí dodnes. Tato legendární atletka odstartovala v sobotu charitativní běh Run For Help v Poděbradech.

Tento závod byl druhým ročníkem charitativní akce, jejímž cílem je získání finančních prostředků pro dobročinné účely. Organizátoři této akce – hotel Golfi Poděbrady, Future Studio Poděbrady a spolek Matiti věří, že se podaří založit tradici charitativních běhů. Vloni běželi závodníci pro nadaci Vlaďka dětem, která pomáhá dětem s onkologickým onemocněním. Letos běželi pro nadaci Pes pro tebe, která zajišťuje výcvik psů pro postižené lidi, konkrétně pro asistenčního psa pro osmiletého Tedeáše Tobišku, který je připoutaný na invalidní vozík. Vybralo se dohromady 84 tisíc korun.

O letošní druhý ročník projevilo zájem o přibližně sto běžců více než v loňském roce. Na startu, který se odehrál před hotelem Golfi, stanulo při hlavním závodu na deset kilometrů kolem šesti set běžců. Do cíle doběhlo 225 z nich, ale všichni se podíleli na finanční podpoře.

Ceny pro kategorii rodinný běh přišla předat senátorka Emilie Třísková, která všem vyjádřila obdiv nad sportovními výkony.

O start závodu se výstřelem z pistole postarala už zmíněná olympionička Jarmila Kratochvílová. „Ať se vám běží dobře a vrátíte se do cíle v pořádku," popřála závodníkům ještě před startovním výstřelem.

Legendární běžkyně: Dnes se běhá za peníze, my jsme běhali srdcem

Legendární atletka Jarmila Kratochvílová, která už třiatřicet let drží světový rekord ženského běhu na 800 metrů, poskytla Nymburskému deníku exkluzivní rozhovor.


Paní Kratochvílová, co říkáte na to, že se pořádají takové závody?

Za prvé je dobré, že je to pro dobrou věc a za druhé, že lidé běhají. Na maratonech a půlmaratonech je vidět, jak se Česko rozběhává. Když to tak sleduji, každý den se běží nějaký běh, což za mojí éry vůbec nebylo. Například jsem byla v dubnu na vinařském půlmaratonu v Pardubicích
a ten den se běželo patnáct různých běhů. Běhají lidé, kteří nikdy neběhali. A zdá se mi, že vidím víc starších lidí běhat. Líbí se mi i u nás na venkově, jak lidé, kteří 
v životě nechodili, chodí
s hůlkami. Mladí moc nechápou, že by se měli pohybovat.

Co byste vzkázala lidem, kteří ještě běhat nezačali?

Doporučila bych jim, aby nejdříve chodili. A začít běhat málo kilometrů, aby je to hned neodradilo.
A hlavně častěji.

Běháte ještě někdy?

Občas se proběhnu, ale měla bych víc, už kvůli zdraví. Pořád říkám, že něco nestíhám, nebo už se mi večer nechce.

V kolika letech jste s atletikou začala?

Já jsem z venkova a říkalo se, že venkov je jedna velká tělocvična. Byli jsme rádi, že jdeme na ten rybník, v ulici hrajeme školku nebo jdeme na kopeček. Nic jiného jsme neměli. Trénovat atletiku jsem začala docela pozdě, až v druhém ročníku na gymnáziu 
v Čáslavi. Spolužačka mě donutila přijít na stadion. 
A pak jsem se začala atletice naplno věnovat.

Určitě jste se mnohokrát setkala se Zátopkovými…

S Danou se vídám dodnes, tak jednou za rok na setkání olympioniků. Bude jí už devadesát čtyři let a je pořád dobrá. S Emilem jsme se dříve potkávali hodně. Byl pro mě takový příklad. Četla jsem jeho tréninky a něco jsem 
i zkusila. On běhal v těžkých botách v oranici. Jednou jsem to zkusila v takových pracovních botách 
a bylo to šílené…

Jak je možné, že 33 let nikdo nepřekonal váš rekord?

Byla jiná doba. My jsme nikam nesměli a pořád jsme jenom trénovali. Teď je těch závodů strašně moc a dobré závodnice jsou týden co týden někde na závodech, kde si i slušně vydělají. Já jsem za ten světový rekord, který platí dodnes, dostala tři tisíce korun. A za olympijskou medaili osm tisíc. To jsem neměla ani na televizi. Ale měla jsem to ráda. My jsme běhali srdcem, dnes se běhá za peníze a závodnice nemají čas trénovat. Chtěla bych někomu předat to, co jsem se naučila na dráze, ale v dnešní době nevím, asi se mi to už nepodaří.

Výsledky hlavního běhu Run For Help na deset kilometrů:

muži:
1. místo – Vojtěch Bližňák, TJ Sokol Královské Vinohrady, čas: 00:36:55
2. místo – Miroslav Bednář, AC Čáslav, čas: 00:37:29
3. místo – Lukáš Nesporný, Humpolec, čas: 00:38:44
ženy:
1. místo – Eva Slavíková, čas: 00:39:59
2. místo – Iva Kroužilová, Poděbrady, čas: 00:43:55
3. místo – Dana Ouhrabová, Pardubice, čas: 00:46:03