První bejbypankový festival Kefír se ovšem konat nebude. Podle organizátorů se přesouvá na poslední srpnový víkend 2012.

Důvodů zrušení letošního Kefíru je zřejmě víc. Pořadatelé, kterými jsou lidé kolem festivalu Rock for People a bejbypanková skupina Kašpárek v rohlíku, dostali silného soupeře v podobě občanského sdružení, některých zastupitelů a všemožných povolení.

„Zámecký areál je kulturní památkou a zároveň významným krajinným prvkem. Z tohoto důvodu jsme museli projít řadou povolovacích řízení. Ačkoliv jsme se setkali s podporou starosty a drtivé většiny úředníků města, vyvstalo vážné riziko, že nebudeme moci realizovat program ve slíbeném rozsahu a se všemi „razítky“. Náročný proces získávání všech povolení ke konání festivalu, včetně například Národního památkového ústavu, byl významně zpomalen místním občanským sdružením, které má k akci stále připomínky,“ říkají organizátoři Kefíru.

Podle starosty Jiřího Havelky je na vinně hysterie několika zastupitelů. „Od začátku jsem byl pro tento festival. Myslím si, že by do města přinesl kvalitní kulturu. Místo toho se po zveřejnění internetových stránek Kefíru zvedla vlna protestů. Nikdy na festivaly v zámeckém areálu nebylo potřeba povolení odboru životního prostředí a památkového ústavu. Podle mě za to může hysterie dvou, tří zastupitelů, kteří to dokázali pořadatelům pořádně otrávit,“ uvedl Havelka.

Program Kefíru zahrnoval také zahraniční kapely jako Panteón Rococó nebo Värttinä.

Všichni návštěvníci, kteří si koupili vstupenky v předprodeji, dostanou všechny peníze zpět.