Podstatný je totiž výtěžek z akce, který poputuje na pomoc odborným poradnám určeným právě pro lidi s demencí. Přispěje každý startující částkou 200 korun. Akci spolupořádají Městská knihovna Nymburk a spolek Dementia. Sportovního odpoledne se zúčastní také trojnásobný mistr světa v rychlostní kanoistice a nymburský patriot Martin Fuksa. Ten závod odstartuje a my jsme jej poprosili o krátký rozhovor a pozvánku na samotný běh.

Patříte mezi absolutní špičku světové rychlostní kanoistiky. Jste olympionik, trojnásobný mistr světa a několikanásobný mistr Evropy. Nedávno jste získal už 53. titul na domácí scéně. Čím v současné době žijete? Zbývá vám vůbec čas na něco jiného než sport? 
Už pár let se můj život točí hlavně kolem rychlostní kanoistiky, tréninky a cestování po soustředěních a závodech. Poslední roky se podřizovalo vše jen tomu, letos nám ale manželka porodila krásnou dceru, takže když nejsem zrovna na tréninku, tak se snažím všechen svůj volný čas dávat rodině. Do toho stavíme dům, takže se dá říct, že teď je o zábavu mimo kanoistiku postaráno.

Jedním z letošních úspěchů Martina Fuksy je zlato na Evropských hrách:

Zdroj: Youtube

Stal jste se tváří historicky prvního charitativního Běhu proti demenci v Nymburce. Proč jste se rozhodl tento projekt podpořit? 
Hlavně proto, že jsem Nymburák tělem i duší. Mám to tady moc rád, takže podpořit sportovní projekt ve městě, a ještě charitativní, je mojí milou povinností. Jsem moc rád, že taková nabídka přišla.

Ve středu 13. září v 16.45 hodin budete stát na startovní čáře v parku Pod hradbami jako tvář tohoto charitativního běhu. Co byste vzkázal čtenářům a účastníkům? 
Budu rád, když, vy čtenáři, se přijdete podívat osobně a užijete si s námi hezké sportovní odpoledne u Labe. Účastníkům hlavně ať se vydaří počasí, ať se jim hezky běží s vidinou toho, že pomáhají dobré věci.

Běh proti demenci startuje 13. září 2023 v 17 hodin v nymburském parku Pod hradbami. Zúčastnit se může každý, zda trasu uběhnete, nebo zvolíte pomalejší tempo chůze, je jen na vás. Zaplacením startovného ve výši 200 Kč podpoříte odborné poradny pro lidi s demencí a jejich pečující ve Středočeském kraji. Registrovat se lze v den konání v parku Pod hradbami. Více informací najdete ZDE.