„Máte oblečení, které se vám už okoukalo, z kterého jste už vyrostli, nebo na které vám už ani pásek nestačí? Tak VEMte vše, co vám zabírá místo v šatníku, přijďte a vyBERte nové přírůstky. Přijďte nakupovat. Přijďte prodávat. Přijďte pomáhat." Tohle si mohl přečíst zvídavý Nymburák na letácích i webu města a Městského kulturního střediska. Zvídavý a podnikavý Nymburák si pak zaregistroval prodejní místo v Obecním domě a vrhl se doma do skříní s oblečením. Ono se tam totiž vždycky něco nepotřebného najde, tak proč nedat věcem druhou šanci, zvlášť když se tím může zároveň pomoci!

„Není to čistě jenom bazar s oblečením, snažíme se ho vždy doplnit o nějakou kulturní akci. Vzhledem k tomu, že tam chodí hodně rodičů s malými dětmi, chystáme obvykle divadelní pohádku. Letos si děti užily Petrpaslíkovo divadlo, pohádka Když šla vrána do světa se hrála během akce dvakrát a vždycky bylo plno. Také jsme pozvali kavárnu Luna, která zajišťuje nápoje. Náš Vem – ber tým doma napeče koláče, podpořili nás i někteří výrobci, například Tartaletka s koláči nebo Katka z Poděbrad se svými sirupy," popisuje letošní průběh Iveta Zenklová, jedna ze zakladatelek Vem – ber bazaru.

Jak dále zmínila, nápad uspořádat dobročinnou, pohodovou akci vznikl při přemýšlení dvou slečen u kávy. Dnes už mají zakladatelky pomocníky z řad mladých lidí, zejména studentů, kteří pomáhají bez nároku na odměnu.

Cíl akce je však nejen nabídnout příjemný program na víkendové odpoledne pro děti i dospělé, ale nadstavbou je poskytnutí výtěžku na konkrétní charitativní účel. Kupříkladu vloni bazar podpořil tréninkovou kavárnu Strejda Burger, která zaměstnává lidi s handicapem, letos to byla Občanská poradna Respondeo v Nymburce. Do její kasičky přibylo díky téhle akci více než 9 tisíc korun.

Jisté je, že bazar Vem – ber se bude konat i příští rok. Organizátoři se těší, že si na něj najde cestu ještě víc lidí. „Už se těšíme na pátý, jubilejní ročník, chtěli bychom program zase více pozvednout. Nymburáci se už můžou těšit s námi," vzkazuje Iveta Zenklová.