Kolínská policie měla tento týden znovu co do činění s bývalým autokrosovým reprezentantem Ivo Balcarem, kterému patří statek v Chotuticích a mezi místními lidmi se netěší příliš dobré pověsti. Kriminalisté Balcara zatkli v souvislostis údajným násilím na jiných lidech. „Muž byl obviněnz omezování osobní svobody, násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a pokusu o těžké ublížení na zdraví. Společně s ním jsme obvinili i druhého muže,“ uvedla kolínská policejní mluvčí Petra Čimová s tím, že státní zástupce navrhl uvalit na oba muže vazbu. Této žádosti ale soudce Oldřich Volenec nevyhověl. Balcar i komplic tak budou vyšetřováni na svobodě, což se policii, ani obyvatelům Chotutic nelíbí. „Zase něco provedl, ale má tak dlouhé prsty, že se z toho vykroutí,“ poznamenal včera pro náš Deník anonymně jeden z obyvatelů Chotutic.

„Pro uvalení vazby nebyly shledány důvody,“ zdůvodnil rozhodnutí soudu jeho mluvčí Jiří Kruml.

Policie oba zadržela poté, co jim jiní dva muži, původem z Prahy a z Nymburska, oznámili fyzický útok na své osoby. „Údajně je obvinění měli zbít, svázat, spustit do prázdné jímky, poté polít hořlavinou a hodit na ně zapálený hadr. Tyto věci se na místě našly. Zda tomu tak ale skutečně bylo, ukáže až vyšetřování. Každopádně oba poškození z incidentu naštěstí vyvázli dobře,“ uvedl kriminalista obeznámenýs případem. Podle našich informací se oba obvinění hájí tím, že šlo o dva zloděje a oni jen neobvyklým způsobem bránili majetek.
Pokud se Ivo Balcarovi a jeho druhovi prokáže vina, hrozí jim až osm let vězení.

Desítky kradených autodílů a odcizených vozidel či skútrů? Nic se neprokázalo…

vo Balcar se v policejních poutech ocitl už v prosinci 2005. Tehdy se na jeho statkuv Chotuticích na několik dní uhnízdily desítky policistů a důkladně jeho obydlí pročesávaly. Výsledek? Desítky kradených automobilových motorů, vozů, motocykly, vodní skútry, nelegálně držené zbraně a také dva a půl tisíce mobilních telefonů. Prý z dubnové obří loupeže, kdy byl na Nymbursku přepaden kamion, jenž aparáty vezl.

Balcar i jeho dva kumpáni byli zatčeni a umístěni v cele předběžného zadržení. Tam ale strávili jen pár desítek hodin. Později byli za policejního skřípění zubů propuštěni. Tentokrát ovšem ne na pokyn soudu, nýbrž složky ještě bližší policii samotné – státního zastupitelství. Poukaz ke svobodě tehdy trojici mužů vydal okresní státní zástupce Milan Hrubý. K soudu ani nepodal návrh na vazbu. „Sledovali jsme je půl roku. Teď je všechna práce zmařena,“ láteřili kriminalisté. Podle Hrubého náměstka Petra Siblíka ale za vše mohou sami policisté. Dodali prý pozdě důkazy.

Že Ivo Balcar není ledajaký soused, potvrdilo před 2 lety velké množství obyvatel Chotutic. Balcar jezdil po obci rychle a někdy i evidentně opilý. „Dokonce tady rozbil i několik aut, když havaroval,“ podotkla žena. Lidem vadilo i to, že se Balcar obklopuje cizinci z Východu. „S Ukrajinci byl velký kamarád. Často za něj odváděli špinavou práci. Třeba v roce 2003 Balcara někdo omylem udeřil sklenicí na diskotéce, on odešel a místo něj se vrátily čtyři ukrajinské gorily s železnými trubkami a ztloukly tři nevinné kluky,“ popsal praktiky gangu dalšíz obyvatel. „Policie však tenkrát kauzu odložila pro nedostatek důkazů, ačkoliv se vědělo, že v tom jede Balcar a jeho kumpáni. Jenže svědkové se báli vypovídat,“ řekl příbuzný mladíka, který tehdejší útok jen se štěstím přežil.

V 80. letech býval Balcar úspěšným autokrosařem a československým reprezentantem. Do Chotutic se přistěhoval po sametové revoluci, když se vrátil z emigrace v Rakousku. Koupil dům s rozlehlým pozemkem a vybudoval sídlo pro svou činnost.