Tři nové monitory Babysense v hodnotě téměř 13 tisíc korun chrání novorozená miminka v nymburské nemocnici. Neonatologickému oddělení přístroje předala před měsícem Nadace Křížovatka. Přístroj monitoruje dech miminka a dokáže tak ochránit děti ohrožené syndromem náhlého úmrtí (SIDS).

Právě kontrola dýchání a pohyb novorenzů přímo v postýlce je možnou ochranou před SIDS, kdy děti bez zdánlivé příčiny náhle umírají ve spánku.
Od téže nadace získala nymburská nemocnice šest monitorů už před dvěma lety. Jejich životnost je však jen dva roky. „Letos na jaře jsme monitory nakoupili sami, zatímco nadace sháněla sponzory, a 25. července nám zástupci nadace předali zbývající potřebná tři novější zařízení,“ řekla staniční sestra Jana Helebrantová.

Zařízení si přímo v porodnici mohou maminky samy vyzkoušet a rozhodnout, zda do jeho pořízení investují. „O syndromu náhlého úmrtí jsem před porodem něco přečetla. Myslím, že ty tři tisíce do něj investuji,“ řekla novopečená maminka Martina.

Monitor dechu se používá v případě ohrožení novorozence, především 48 hodin po porodu. A to zpravidla když miminko váží do 2500 gramů nebo byl zaznamenán šelest na plicích. Například pokud je maminka kuřačka, poté více hrozí syndrom náhlého úmrtí novorozence.

A jak takový monitor dechu funguje? „Přístroj se připevní na dětskou postýlku, zapojí do elektriky a zapne, když leží dítě v postýlce. Bliká zelená kontrolka a dech novorozence je pod kontrolou,“ popsala sestřička s tím, že pokud však přístroj přestane zaznamenávat dech dítěte, do třiceti sekund začne svítit červená kontrolka a pískat alarm.