I přes páteční rozhodnutí Krajského úřadu o zastavení provozu zinkovna a lakovna firmy AZOS na Zálabí jedou dál, jakoby se nic nestalo. Umožňuje jim to fakt, že rozhodnutí je nepravomocné a firma se proti němu může do 15 dnů odvolat.

Zda tak skutečně učiní, nebo už reálně přemýšlí o konci působení v Nymburce, vedení firmy AZOS ani v pondělí nesdělilo. Mluvčí společnosti Karel Samec pouze poslal na dotaz Nymburského deníku textovou zprávu. „Zatím nemám žádné nové informace hodné zveřejnění," uvedl Samec.

Na páteční rozhodnutí kraje reagovalo také vedení nymburské radnice. „Kvitujeme rozhodnutí krajského úřadu, vnímám je jako dlouhodobou snahu završenou tímto krokem a jsem za něj rád. Pro město rok a půl trvající práce nekončí, 10. května očekáváme jednání u soudu, kde se doufám, potvrdí rozhodnutí krajského úřadu," řekl starosta Tomáš Mach.

V obdobném duchu se vyjádřil i místostarosta Pavel Fojtík. Na dotaz, zda Nymburk už nějakou obdobnou situaci kolem zápachu a problematické firmy v minulosti řešil, odpověděl záporně. „Město před ani po revoluci obdobný problematický provoz ve městě neřešilo," uvedl Fojtík.

K nastalé situaci se vyjádřili i zástupci hnutí Permanent, které od začátku ostře proti zápachu, jenž podle nich pochází z AZOSu, vystupuje. Ti se na páteční rozhodnutí krajského úřadu dívají skepticky. Firma, která podle nich v Nymburce více než dva roky podniká v nevyhovující budově, bez kolaudace, bez stavebního povolení a s mnoha zásadními porušeními podmínek integrovaného povolení, ve skutečnosti údajně získává další čas k průtahům, odvoláním a dalším krokům. A k pokračování výroby na úkor zdraví nymburských občanů. „Kraj provoz AZOSu nezastavil," říká Miloslava Štěrbová, předsedkyně Permanentu. „Vše je nepravomocné a AZOS se pochopitelně odvolá. Uzavření továrny 
v nejbližších měsících nevidíme jako reálné. Pokud by Kraj chtěl doopravdy konat ve prospěch občanů Nymburka, již dávno by AZOSu odebral integrované povolení. Objektivních důvodů pro to shledáváme vícero. AZOS mnohokrát hrubě porušil podmínky integrovaného povolení, na jehož základě podniká," uvedla Štěrbová.

Členové Permanentu poukazují i na nedostatečnou pokutu, která byla AZOSu udělena. „Žádná pokuta nic neřeší. Existence sebevětších pokut nijak nezmění fakt, že den co den unikají z AZOSu toxické látky a dusivý, dráždivý zápach, obtěžující občany města a ohrožující jejich zdraví," dodává člen Permanentu Jaroslav Štencl.