Nově však už nikoliv jako AZOS. Firma se podle dostupných informací rozštěpila a její nástupnickou organizací je společnost Automotive Painting Partners (APP). Kvůli tomu v úterý soud nemohl dále rozhodovat v odvolacím řízení a odročil jednání na konec února. Připomeňme, že před Okresním soudem v Nymburce radnice se žalobou neuspěla. Podle soudu se neprokázalo, že zápach obtěžuje obyvatele více než imise z ostatních podniků v průmyslové zóně. Město se vzápětí odvolalo.

Přesto, že se důkazní situace u odvolacího soudu v podstatě nepohnula z místa, několik zajímavých informací přímo na jednání zaznělo. „Doufala jsem, že bude větší vstřícnost k tomu, aby se tam dalo pohodlně žít," podotkla k oběma účastníkům sporu předsedkyně odvolacího senátu Gordana Burianová poté, co Nymburk i AZOS zopakovaly svá stanoviska. Podle agentury ČTK se právník města Bohuslav Sedlatý proti této poznámce ohradil. „Žalobce tady něčím trpí a nemá absolutně žádnou možnost do toho zasáhnout," prohlásil. K podnětu soudkyně, že město mohlo s firmou jednat o nových odlučovacích systémech pro problematickou výrobní linku, podotkl, že o jednání se snažili současní i předchozí představitelé města a bylo to bezpředmětné. 

Firma s kritikou města a obyvatel zásadně nesouhlasí a uvádí, že splňuje veškeré předpisy. Její právnička Eva Krbcová zdůraznila, že AZOS dostal od ministerstva životního prostředí dotace, které by situaci mohly zlepšit. Firma je ale nemůže začít čerpat, protože kvůli řadě námitek a stížností stále nemá ukončené stavební řízení. Konkrétní kroky, kterými chce společnost přispět ke snížení zápachu, podle agentury ČTK ale neuvedla.

O AZOSu se hovořilo také na posledním jednání zastupitelů města před koncem roku. Podle zástupce sdružení Permanent Jaroslava Štencla mohl někdejší starosta města Miloš Petera zabránit dalšímu působení firmy ve městě jako šéf společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) už v roce 2014. „AZOS hned po začátku činnosti firmy ve městě vypouštěl provozní vodu do kanalizace. Přitom dodnes neprošel žádným zkušebním provozem, při kterém by byly odebírány vzorky odpadní vody. Zhruba tři čtvrtě roku AZOS vypouštěl provozní vodu, ač měl v té době oprávnění vypouštět maximálně vodu z umyvadel a toalet z kancelářských prostor,“ uvedl Štencl. Podle jeho slov stačilo, kdyby společnost VaK zasáhla. „Bez vody by byl AZOS namydlený,“ doplnil člen Permanentu. Petera se vzápětí před zastupiteli proti takovému nařčení ohradil a označil je za nesmysl.

Společnost AZOS oznámila své rozdělení koncem loňského roku. Od ledna fungují její nástupnické společnosti Colegium Reality a APP. Za nástupnickou firmu, proti níž se dále povede spor, byla označena společnost APP.