Kauza výběrové řízení na odpady má svého dalšího účetního. Nyní je to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Tam se totiž po zrušení řízení městem odvolala firma AVE. Ta měla původně provozovat ve městě svoz komunálního odpadu.

„Odvolali jsme se na město, aby nám zdůvodnilo zrušení výběrového zařízení. Nikdo se neozval. Po lhůtě 25 dnů, kterou mají na vyřízení našeho odvolání, jsme přistoupili k odvolání se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedla jednatelka AVE Věra Suchomelová.
Podle ní teď musí ÚPOHS prozkoumat zadávací dokumentaci od města i od soutěžících firem. „Posoudí, zda nedošlo k nějakému pochybení. Z naší strany rozhodně ne. Vydají rozhodnutí, jestli soutěž proběhla podle zákona,“ řekla Suchomelová.

Ta si myslí, že úřad může vydat rozhodnutí o tom, aby zadavatel, tedy město, podepsalo s vítězi smlouvy.

Výběrové řízení se týkalo čtyř odpadových oblastí jako například svozu komunálního odpadu, svozu tříděného odpadu, či vysypávání košů.
Technické služby ve výběrovém řízení vyšly naprázdno. Po tom, kdy přišly o úpravu zeleně ve městě a musely propouštět, by hrozba přijít i o odpady znamenala další těžkou ztrátu. „Zřejmě bych musel propustit další zaměstnance, technické by přišly zhruba o 15 milionů korun,“ uvedl před časem jednatel TS Josef Martinic.

Ten uvítal možnost přihlásit se do nového výběrového řízení, které chce město vypsat. „Bude to ovšem možné až po rozhodnutí úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ řekl starosta Jozef Ďurčanský.

Podle starosty zastupitelé zrušili soutěž z důvodů jistého prolínání jednotlivých oblastí. „Firmy z jednotlivých odpadových oblastí by musely nějakým způsobem spolupracovat a nejsou vypořádány nádoby na odpady. To se ú v zadání nedomyslelo,“ uvedl Ďurčanský.
Počkejme tedy na rozhodnutí úřadu. To má na svůj verdikt tři měsíce. V průběhu srpna bude kauza zase o kus dál.