Jde o moderní a ekologickou technologii, která dokáže zcela zlikvidovat viry i bakterie prostřednictvím aktivního kyslíku. „Všechny naše autobusy budou nyní čištěny ozonem. Jde o nejspolehlivější způsob, jak předcházet možnému šíření virů a bakterií. Ozon je skvělé oxidační činidlo a ozonové čištění je ekologické, velmi účinné a rychlé,“ říká výkonný ředitel OAD Kolín Martin Pípal.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE:

Metoda ozonového čištění spočívá ve vazbě virů a bakterií na takzvaný aktivní kyslík. Škodlivé látky se tím zničí, zatímco plyn se následně během několika minut rozpadne na čistý kyslík. Vyčištění jednoho autobusu zabere asi hodinu. Speciální zařízení je napájeno z běžné elektrické sítě a spouští se v garážích vždy v prostoru vozu zhruba půl hodiny a další půlhodinu se autobus větrá, aby koncentrace aktivního kyslíku klesla na přijatelnou úroveň.

Kromě speciálního ozonového čištění autobusů zavedla OAD Kolín řadu dalších preventivních hygienických opatření. Autobusy procházejí každý den důkladnou očistou. Nejprve přes myčku, následuje mechanické čištění spolu s dezinfekcí. V těchto dnech se interiéry všech autobusů myjí častěji, a ještě důkladněji než dosud. Zároveň se nyní používá koncentrovaný roztok pro účinnou dezinfekci. „Žádáme cestující o toleranci v případě provozních komplikací, například při zpoždění vzniklých dezinfekcí vozidel,“ říká Martin Pípal. Firma také žádá o omezení hotovostní platby za jízdenky a maximální využití bezkontaktního odbavení.

V příměstské dopravě platí od pondělí prázdninový provoz. Cestující příměstskými linkovými autobusy se musí připravit na to, že v následujících dnech se přidá další mimořádné opatření v podobě omezeného prázdninového jízdního řádu v celém kraji.

„S ohledem na uzavření škol ve středních Čechách kraj rozhodl, že od pondělí 16. března začíná platit prázdninový jízdní řád v příměstské dopravě, provoz se tedy bude měnit, je nutné, aby s tím lidé počítali a připravili se na to, že některé spoje budou omezeny,“ upozorňuje Martin Pípal.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in