Wartburg, žigulík, trabant, staré modely dacie. To jsou podle dopravních policistů modely, které z českých silnic už pomalu vymizely. „Ve starších autech silnice brázdí spíše starší lidé, kteří jezdí opatrně nebo naopak mladí, nevyježdění řidiči. To pak jsou z aut létající rakve,“ řekl šéf nymburské dopravky Miroslav Soukup.

Podle jeho zkušeností nemají starší vozy na dopravních nehodách výrazný podíl. Přesto však je v dopravních nehodách starších a novějších vozidel rozdíl. „Starší vozidlo při nehodě dopadne hůř než novější a lidé jsou vystaveni větší újmě, ať už na zdraví nebo na životě,“ dodal policista.

Ze statistik vyplývá, že na Nymbursku je registrováno 33 551 osobních automobilů. To je v přepočtu na počet obyvatel okresu jedno auto na každého „dvouapůltého“ člověka. Dále pak také přes dva a půl tisíce motocyklů nebo více než tři a půl tisíce nákladních aut.

Po silnicích se však prohání i jiná vozítka. Při různých setkáních příznivců se lidé mohou pokochat pohledem na velorexy nebo klasické škodovky 100 a 1000. A za volanty veteránů jsou k vidění i ženy.

Například do lázeňkého města se sjíždějí právě příznivci škodovek, a to ze všech koutů České republiky. „Lidé nám říkají pacienti, ale já bych snad ani moderní auto nechtěla,“ řekla při jedné takové akci Lucie Kempná, majitelka škody 100, kterou jí darovali kamarádi.

Několikrát mohli na silnicích Nymburska lidé obdivovat i velorexy. Při „srandazávodu“ před několika lety, dokonce konstruktér Tomáš představil upravený speciál, který dosáhl rychlosti přes dvě stě kilometrů v hodině.

Na podzim loňského roku skončila v Dlouhopolsku měsíční expedice Tunnis. Trojice majitelů „hadráků“ absolvovala se svými stroji měsíční cestu přes Evropu, kolem celého Tunisu až k hranici s Alžírem a zpět.

A ani lidé z pouště se neubránili obdivu nad vozítky potaženými plátnem. „Dokonce chtěli velorex koupit. Za šedesát velbloudů! Jenže jsme je neměli, jak dopravit domů,“ vyprávěl jeden z členů týmu Petr Jaroš.

Pavidelnou akcí bývá na Nymbursku i přehlídka historických autobusů a užitkových vozidel nazvaná Zlatý bažant .