VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z archivu Nymburského deníku. Rok 1957 na Nymbursku

Z archivu jsme vytáhli to nejzajímavějšíz nejstaršího vydání „Nymburského deníku“, které jsme v redakci našli. V roce 1957 na Nymbursku vycházely Vesnické noviny Nymburska, které vydávala rada Okresního národního výboru v Nymburce. Noviny vycházely zhruba jednou za deset dní. Jedno vydání stálo 20 haléřů.

30.12.2008
SDÍLEJ:

Vesnické novinyFoto: repro ND

Kdo to zavinil?

Všejany/ V posledním školení DŠP se probíralo téma zelinářství a semenářství. Všechna okolní JZD byla vyzvána, aby na tuto přednášku poslala své pracovníky v zelinářství. Jaké však asi bylo překvapení sousedních družstevníků, kteří na školení přišli, když viděli, že ze Všejan není přítomen nikdo. Pracovníci zelinářské výroby z JZD Všejany se nezúčastnili proto, že nikdo z nich o přednášce nevěděl. Je sice pravda, že i do kanceláře JZD Všejany přišla pozvánka, věděl o ní předseda i účetní, avšak ani jeden ani druhý o ní zahradníka neuvědomili. Zdá se, že naši funkcionáři jeví o zelinářství zájem jen tehdy, když se počítá na papíře, kolik vyneslo, ale jinak mu nevěnují tu pozornost, jakou by zasluhovalo.
Josef Mottl, zahradník JZD Všejany

Smrt číhá na silnicích

Na silnicích nymburského okresu mávla loni sedmkrát smrt kosou. Sedm lidí zůstalo rozdrceno v troskách aut a pod koly motocyklů… Šestapadesátkrát tekla krev z rozbitých hlav a údů zraněných. 101 řidič vytřeštil oči a zoufale stiskl řídítka nebo volant, aby zabránil nehodě… V dvaašedesáti případech došlo ke srážce, v šestatřiceti k havárii a tři z celkového počtu nehod byly jiného druhu. Taková byla bilance roku 1956.

K povinnostem skladníka

V každém družstvu si má skladník práci zorganisovat tak, aby byl prakticky nejméně o den napřed před ostatními pracemi. Všechny potřebné věci, které na něm pracovníci jednotlivých skupin požadují, musí mít včas připravené na skladě a po ukončení práce je musí mít opět druhý den řádně uložené ve skladě. Skladník se musí svojí prací podílet na úspěších v rostlinné a živočišné výrobě. V rostlinné výrobě tak, že má všechny přípravky, stroje na hnojiva, šlechtěná osiva a sádě v čas a v potřebném množství na skladě připravené k použití. Dále musí skladník přiměřeně naplánovat potřebu drobného nářadí a materiálů, které rostlinná výroba potřebuje jako vidle, kopáče, koše, pytle, mazadla a zavčas je obstarat. Při plánování potřeb živočišné výroby je nejdůležitější zajistit výrobu, případně nákup jadrných krmiv a pečovat o ně. Zásoby krmiv je nutné zajišťovat a kontrolovat nejméně dvakrát do roka. Inventuru dělá komise podle skutečně zjištěných zásob ve skladech převážením a přepočítáním.
Vladimír Bareš

Snadno víc

O třicet procent zvýšit zemědělskou výrobu do roku 1960? A to že má být nějaký problém? Kdepak! To přece nic není. V Loučeni, Milovicích, Benátecké Vrutici a jinde to půjde jistě snadno. Vždyť již v příštím roce chtějí družstevníci na půl hektaru půdy zvýšit stavy zvířat a také jistě produkci ze záhumenkového pole.

V Loučeni není problém uživit z toho kousku krávu, ovci, kozu a neomezené množství drobného hospodářského zvířectva. V Milovicích vedle krávy a dvou prasat se snadno uživí ještě deset hus a padesát slepic. V některých družstvech si dokonce troufli až na 4 prasata. Půjde–li to takhle pěkně na celé výměře družstva, a v celém okrese, to se budeme mít. Kam na nás s třiceti procenty. A rozšiřovat ornou půdu? To také nic není. Rozšíříme–li ji o tolik, oč jsou rozšířeny záhumenky, oproti vzorovými stanovami stanovené nejvyšší míře, to bude polí. Ani by to všude nemuselo dělat až o 140 procent jako v Lánech!

V Kovansku straší

Kde, kdo a koho řekli by nám nejlépe družstevníci sami. Snad nejčastěji strašidlo přebývá v malé chaloupce, kde schůzuje JZD. Je tam pod nízkým stropem rozlehlá pec a tak se mu tam líbí. Proto většina družstevníků se tomuto místu vyhýbá. Jen několik nejodvážnějších se nebojí. Není jich však v celé vsi více než 12. Tito odvážní si již dlouhou dobu lámou hlavu, jak strašidlo vypudit. Zvou si pomocníky osobně, písemně, ale nikdo na pomoc nepřichází. Snad by se měli družstevníci přestěhovat a nebo poslat strašidlo tam, kde by bylo užitečnější. Možná, že by družstvu více pomohlo, kdyby se občas v podvečer anebo v jinou vhodnou dobu, podívalo po družstevních polích a stájích a nebo i jinam.

Autor: Olga Ševčíková

30.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Miroslav Liba, předseda středočeského krajského fotbalového svazu.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Střední Čechy – Meteorických rojů je během roku několik desítek. To ale neznamená, že je vidíme jen jediný den. Roje bývají aktivní asi 14 dní. Proto i nyní mohou milovníci astronomie vidět na obloze meteory, a to až do 17. prosince, díky meteorickému roji Geminid. 

Milovice schválily rozpočet na příští rok

Milovice - Z bývalému Domu důstojníků by se mělo stát kulturní centrum, u nádraží vznikne velké parkoviště P+R, opraví se řada ulic a město bude investovat také do bezpečnosti. To vše vyplynulo z pondělního zasedání zastupitelstva v Milovicích. Zastupitelé schvalovali rozpočet na příští rok.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Bobnice, Dvory, Straky, Budiměřice a Semice

Nymbursko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Nymbursku.

KRIMI MIX: Nešikovný řidič naboural značky

Nymbursko - Přinášíme výběr krimi zpráv z Nymburska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT