Pozoruhodným jevem přímo v Nymburce bylo zjištění, kdy se lidé do volebních místností vydávali. Odborníci spoléhali na to, že ve městech voliči přijdou v pátek večer, kdy spojí cestu k urně s návštěvou některé z kulturních akcí, to se ale například v Nymburce nepotvrdilo. „Sledovali jsme průběžně volební účast a číslo výrazně poskočilo až v sobotu kolem oběda. Potvrzovaly to i členky volebních komisí. Čím to však bylo způsobeno, to opravdu nevím,“ uvedla Jaroslava Mejzrová, vedoucí odboru správních činností, která zpracovává výsledky a dohlíží na volby v Nymburce.

Samotné výsledky potvrzují většinovou nadvládu voličů ANO. Zdaleka to ovšem nebyl vítěz ve všech městech a obcích. Vítězství na několika místech slavila ODS, která ovládla své tradiční voličské bašty, kterými jsou Poděbrady, či nedaleké Choťánky. Svůj nástup potvrdili Piráti, kteří zřejmě spolu s ODS budou příští rok při krajských volbách největšími konkurenty hnutí ANO. Nyní dokázali zvítězit v Lysé a Milovicích, zabodovali však i v několika menších obcích, například v Ostré, Netřebicích nebo Hořátvi.

Na několika místech Nymburska však mohli slavit první místo také zástupci koalice STAN a TOP 09. Podle očekávání zvítězila tato koalice v Dymokurech, odkud je současný úspěšný senátor Tomáš Czernin reprezentující právě toto uskupení. Jednoznačně však vyhrála také v Dlouhopolsku, Milčicích či Vlkově pod Oškobrhem.

Rekordmany ve volební účasti jsou tradičně v Jiřicích, kde však musíme brát v potaz fakt, že právě u nich volí řada odsouzených ve zdejší věznici. Proto číslo 61,82% mají z části „na svědomí“ právě oni. Mimochodem v Jiřicích vyhráli Piráti.

Vysokou účast hlásí také nejmenší volební okrsek, Nový Dvůr, kde z 60 možných voličů přišlo odevzdat svůj hlas 31 z nich. K 50 procentům se blížili také ve Vlkově pod Oškobrhem, kde z 68 voličů přišlo 33. Z měst přišlo nejvíce lidí hlasovat v Poděbradech (37,23%) a v Lysé nad Labem (33,62%). Nymburk byl téměř přesně na republikovém průměru (28,92%). Naopak na chvostu tabulky účasti v regionu jsou bohužel už také tradičně Milovice (17,91%).

Eurovolby v Budiměřicích:

Volby v Libici nad Cidlinou: