Jaká bude účast na příštích volbách v roce 2010? Na tuto otázku těžko odpoví i ti nejzdatnější analytici. Ale podle průzkumu Nymburského deníku mezi náctiletými nebude asi valná. Všichni shodně říkají, že je politika vůbec nezajímá, nemají se čeho chytit a stejně těžko něco ovlivní. Podle těch optimističtějších reakcí je však vidět, že mladí by chtěli přímější jednání politiků, ať komunálních, krajských, nebo těch na nejvyšších politických místech. Volební programy stran jsou pro ně naprosto zbytečné kusy papírů, kterým nejsou ochotni uvěřit. Změní se během dvou let jejich postoj?

Podle ředitele nymburského gynázia Jiřího Kuhna je tato situace naprosto logická. Mladí si nemají z čeho vybrat a dnešní politická situace nedává jistotu, že by mohli něco ovlivnit. „Vůbec se takovým reakcím mladých nedivím, když sledují kolem sebe, co se dnes na politické scéně děje. Navíc nemají možnost vybrat si žádnou stranu, která by je zaujala,“ uvedl Kuhn s tím, že většina z nich také doma slyší velmi otevřené reakce vlastních rodičů, kteří si slova často nevybírají.

Jiná situace ovšem podle něj je uvnitř školy, kde funguje školní parlament. „Tam mají jistotu, že mohou řešení jakéhokoli problému ovlivnit. Přijdou se vším. Jako kuriozitu jsem si vzpomněl, že za mnou přišli studenti s tím, že je potřeba vyměnit automat na prezervativy, protože nefunguje,“ vzpomněl ředitel.

Jisté prý však je, že i mezi studenty jsou skupiny mladých, které dění kolem nich zajímá. To se projevuje i na návštěvnosti politologických seminářů, které nymburské gymnázium pravidelně pořádá. „Existuje ve škole skupina lidí, kteří jsou ze semináře nadšení, ale také ti, které tato problematika vůbec nezajímá. Je to podobné, jako s návštěvností voleb. Na těch minulých byla třicet procent a pochybuji, že to nyní bude lepší,“ uzavřel Jiří Kuhn.

Anketa: Podle čeho byste se rozhodovali, kdybyste mohli jít k volbám?

Daniela Strnadová,
17 let

Určitě bych nesledovala kampaně. Těm prostě nevěřím. Asi bych si na internetu o těch lidech, co kandidují, našla něco, co by ukazovalo, jak se projevovali v minulosti.

Lenka Hrdličková
17 let

Volit příště asi půjdu, ale ještě jsem vůbec nepřemýšlela, podle čeho se budu rozhodovat. Zda to zjistím sama, nebo se poradím s rodiči… opravdu ještě vůbec nevím.

Lucie Salačová
17 let

Zatím mě to moc nezajímá. Ale podle programu stran se určitě řídit nebudu. Asi by bylo nejlepší promluvit si s těmi konkrétními kandidáty osobně, co mají v plánu.

Šárka Krystová
17 let

Volby mi přijdou jako úplná blbost, takže volit určitě nepůjdu, přestože rodiče k volbám jdou. Asi by to vypadalo divně, kdyby nešel k volbám nikdo. Přesto nepůjdu.

Veronika Mrázková
17 let

Zřejmě volit půjdu, ale budu se radit s rodiči. Časem možná i zjistím informace sama, ale zatím jsem o tom moc nepřemýšlela a jsem ráda, že se mě to zatím netýká.