Eva Špetlová z Kamenného Zboží má dcerky dvě, třináctiletou Johanku a desetiletou Andulku. „Ideální prázdniny pro mě? Jeden dlouhý anebo několik táborů za sebou, na které by holčičky odjely!" směje se Eva a hned dodává: „Samozřejmě to říkám s nadsázkou, dovolená bez nich by nás nebavila. Dcery jezdí tradičně na tábor do lesů, bez elektřiny, bez teplé vody, telefonů. Strašně se jim tenhle každoroční návrat k přírodě líbí. Pak vyrazí taky na týdenní soustředění s taneční školou," říká Eva. Podle ní patří k ideálním prázdninám také výlety po hradech a zámcích.

A podobný názor má i mladá maminka Šárka Charousková z Mladé Boleslavi. I ta své děti posílá na klasický tábor. „Děti se moc těší. Je to pro ně něco jiného. Žádná elektřina, spaní ve stanech a hlavně žádné telefony," říká s úsměvem mladá maminka.

Tomáš Trnečka.

Tomáš 

Rád bych navštívil nějaký exotický ostrov, třeba ve Francouzské Polynésii. Taky bych chtěl cestovat po Evropě, jet do Amsterodamu, Berlína. Ale bavilo by mě být i doma, chodit s kamarády ven, do bazénu.

Lucie, 15 let

Svoje ideální prázdniny si představuji v kolektivu v přírodě, kde si odpočinu od školy. Nesmí chybět sportování, hry. Ve skutečnosti to budu mít podobné, jedu na skautský tábor, a pak s rodiči na Mácháč a na vodu.

Lucie Procházková.
Alexander Koukol.

Alexander, 15 let

Pro mě je představa ideálních prázdnin spojená s kolektivem přátel, ať už na táboře, na nějaké kulturní akci anebo jen tak na procházce. Víceméně na náplni nezáleží, hlavní je být s přáteli. Ale i realita bude fajn, část léta budu provádět na zámku v Křinci.

Michael, 15 let

Ideální prázdniny si představuji s kámoši, ale i s rodinou. Grilovat, zahrát si nějaké sporty, jít do restaurace, do kina, podle toho, co se mi zrovna bude chtít. A takové prázdniny zažiju. Měsíc strávím na rodinné dovolené, pak budou ti kámoši. Ale i brigáda

Michael Šmíd.
Verunka (6 let)

Verunka, 6 let

Nejradši bych je celé trávila někde u vody. Chtěla bych jezdit na lodičkách, koupat se… Ráda bych se podívala třeba do Austrálie a vykoupala se tam v moři. Že je slané mi totiž nevadí.

Kačenka, 6 let

Mně by se líbilo jet na prázdniny do nějaké hájovny v lese – to je místo, kde bydlí myslivci. Ale chtěla bych, aby se tam dalo koupat v bazénu a mohli jsme si pak lehnout do křesílek.

Kačenka (6 let)
Vilda (6 let)

Vilda, 6 let

Já bych chtěl hlavně hrát fotbal, klidně celý prázdniny. To je totiž moje oblíbená hra. A taky bych se chtěl koupat v bazénu, ale radši v nějakým venkovním, protože tam se v zimě koupat nedá.

Honzík, 6 let

Já bych chtěl na výlet do zoologické zahrady a pak bych chtěl taky do Chorvatska. Tam už jsem byl a je tam moc pěkný koupání. Letos určitě pojedeme k babičce olomoucký.

Honzík (6 let)
Anička Walterová, 14 let Anička, 14 let 

Představovala bych si trávit letní prázdniny s některou ze svých oblíbených korejských kapel, ale stačilo by jen na pár dní. Těším se ale i na to, že budu chvíli doma s celou rodinou, s rodiči i všemi sourozenci.

Vojta, 10 let

Ideální prázdniny si představuji hlavně s taekwondem. Jedu se sestrou na dva týdny na tábor plný sebeobrany a už se moc těším. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Pak budu zase trénovat doma.

Vojta Beneš, 10 let