Analogové vysílání ze Žižkova skončilo k poslednímu dubnu. I na Nymbursku, kdo chytal příjem z tohoto vysílače, a nepořídil si včas zesilovač set–top–box, začalo před očima „zrnit“.

Třetina regionu byla nasměrována na Žižkov. „Je to oblast blíže k Praze, to znamená Nymburk a směr na Sadskou, tam se to týkalo každé druhé domácnosti. Musí to řešit,“ řekl odborník Martin Lacina.

Lidé si většinou set–top–box zakoupili a připravili se na přechod z analogového na digitální vysílání. Tomu odpovídá i zvýšený zájem o set–top–boxy, které umožní i nadále sledovat české kanály.

„Koncem dubna zájem o boxy eminentně vzrostl, prodali jsme až 50 set–top–boxů denně,“ uvedl neuvěřitelné číslo prodavač z Elektra Kutílek v Nymburce Martin Hendrych.

Nyní je situace podle Petra Slaníka z prodejny elektra na poděbradském Žižkově klidná. „Není to nijak drastické, prodávám tak dva boxy denně, lidi s tím počítali,“ uvedl Slaník.

Jsou ale lidé, kteří ani přes neustálé varování, že vysílač skončí, které běželo ve vysílání, nic nedbali. „Normálně si pustím bednu a nic. Běží tam jen informace, že přešli na digitál,“ uvedl Josef z Nymburka s tím, že na jiném kanále ještě chytil první program České televize. „Jedničku jsem chytil, tak aspoň něco,“ doplnil Josef.

Jak je možné, že první program funguje? „To je tím, že dotyčný naladil vysílač na Cukráku, který kompletně na digitál přejde až za půl roku. Nyní vysílá jak analogově, tak digitálně,“ upřesnil Lacina.

Podle Laciny teď mají lidé kolem televizí rozhodně co na práci. „Mám tak na tři neděle montáží. Ozývají se hlavně starší lidé, kteří si set–top–box sami nedovedou připojit,“ uvedl Lacina.

Kdo disponuje v domácnosti velmi starou televizí, je podle Laciny výhodnější zakoupit televizi novou už se zabudovaným set–top–boxem.