Neskrývají údiv a překvapení. Po středeční návštěvě vyloučené lokality u Třebestovic vstřebávala šestice amerických studentů obrázky, které nikdy neviděli.
„A popravdě, oni zatím moc nerozumí tomu, proč taková místa existují. Pro ně je fakt, že nějaký člověk je brán méně za člověka, než někdo jiný, nepochopitelný," říká Petra Zahradníková z neziskové společnosti Inclusio.

Právě tato společnost ve spolupráci s americkou profesorkou s českými předky Christy Novak z pensylvánské Lehigh University zorganizovali pobyt mladých Američanů v Čechách. V rámci něj chtějí pochopit některé problémy vyloučených lokalit 
a situaci Romů u nás.

Na Nymbursku navštěvují několik ubytoven pro sociálně slabé. Ve středu také zavítali 
s Hanou Kožurikovou 
z Romského sdružení občanského porozumění (RSOP) do vyloučené lokality u Třebestovic. „Děti chodí v létě, v zimě několik kilometrů do školy. Svého času k nám nechtěla zajíždět ani pošta. Život je tu opravdu těžký. Kdybychom na to měli, hned bychom se někam odstěhovali," přivítal je jeden z místních romských obyvatel Ladislav Lávu.

Po prohlídce objektů, 
z nichž část je vyloženě na spadnutí, nebylo americkým studentům příliš do řeči. „Pomáhá nám paní Kožuriková při komunikaci s úřady a vyřizováním některých záležitostí. Většina lidí od nás dává ruce pryč, jsme pro ně nepřizpůsobiví," posteskl si Lávu.

Situaci v soužití většinové populace s Romy však sociální pracovnice Hana Kožuriková tak černě nevidí. „Město Nymburk s námi má zájem spolupracovat. Například shodou okolností zrovna na dnešek odpoledne si nás pozval k jednání o našich problémech a požadavcích místostarosta Pavel Fojtík," říká Kožuriková.

Zároveň ještě uvádí další příklad povedené integrace Romů do společnosti. Jedná se o rodinu „stanujících" Romů, o kterých jsme psali na jaře 
a kteří se původně zabydleli 
v remízku nedaleko nymburské elektrárny. „Nyní jsou už nějakou dobu v Oskořínku, bezproblémově se začlenili, řádně platí nájem a vychází se sousedy," pochvaluje si Kožuriková.

O tom, jak žijí „stanující" Romové v Oskořínku, přineseme materiál v jednom z příštích vydání.