VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptali jste se on-line kritika přístupu města k provozování nemocnice, lékaře a zastupitele MUDr. Aleše Omáčky

K dispozici vám byl dnes v on-line rozhovoru lékař, kritik současné situace, který se nebojí otevřeně mluvit o problémech nymburské nemocnice,MUDr. Aleš Omáčka.

30.10.2007
SDÍLEJ:

MUDr. Aleš OmáčkaFoto: DENÍK/Petr Bělka

Zhruba před půl rokem vyhrál Nymburk výběrové řízení, ve kterém Středočeský kraj nabízel nymburskou nemocnici. Vedení města už od počátku tvrdilo, že nemocnici bude hledat strategického partnera či provozovatele. Mezi argumenty k takovému kroku bylo mimo jiné i to, že pokud by město nemocnici provozovalo samo, znamenalo by to velkou zodpovědnost a hlavně finanční rizika.

Zastupitelé – většinou z řad nezávislých sdružení zastoupených na radnici, však byli pro to, aby nemocnici provozovalo samo město. Hlavním motivem prý bylo urychlená restrukturalizace a stabilizace jejího hospodaření nemocnice. Zastáncem tohoto řešení byl i Aleš Omáčka. „Pokud se ukáže, že bude pro město výhodnější nemocnici pronajmout, nejsou v žádném případě dveře k tomuto řešení uzavřeny,“ tvrdil.


Jak se situaci kolem nemocnice dívá teď, když vybraný provozovatel odstoupil od smlouvy a radnice bude mít otázku provozování nemocniceopět na stole? V tisku se neustále propírá, jak je nemocnice zadlužená. Dostávají lékaři vůbec plat? (jaromír) Aleš Omáčka: Pokud je mi známo, lékaři dostávají plat v plné výši. Platy jsou srovnatelné se mzdami v okolních nemocnicích. Pokud by došlo k situaci, že by již zaměstnanci nemohli dostat plat, znamenalo by to již konec zdravotnického zařízení. Věříme, že k tomu nikdy nedojde.


Udělalo podle vás město dobře, že nemocnici koupilo, když teď to vypadá, že neví, co s ní? (František Novák)Myslím, že město nemělo jinou možnost, než nemocnici koupit. Pokud vím, nebyli jiní zájemci, o kterých by se dalo předpokládat, že budou nemocnici provozovat. Zastupitelstvo v květnu 07 rozhodlo o provozování nemocnice městem a mělo připraveno plán na její ekonomickou stabilizaci. Rada však rozhodla jinak a v rozporu s usnesením zastupitelstva se snažila nemocnici pronajmout. Jak se nyní ukazuje, nezdařilo se jí to zcela.


Co jste čekal od AAzaru, který si nemocnici pronajal? Věřil jste, že bude schopen dluhy splácet? (čtenář Milan S.)Předně bych chtěl zdůraznit, že zastupitelstvo vůbec nechtělo nemocnici pronajímat, ale provozovat ji. Pronájem firmě AAzar vidím jako unáhlené východisko z nouze, když se jiní uchazeči nepřihlásili.


Jak je možné že zastupitelstvo schválilo odkoupení nemocnice od kraje za 85 mil., když byla zadlužená více než 60 mil. a měsíčně se dluh prohlubuje o další 3 mil.? Předpokládám že hodnota budov a vybavení určitě nedosahuje 145 mil. (Jiří)

Z dnešního hlediska se zdá, že nabídnutá cena byla skutečně zbytečně vysoká, po bitvě je ale každý generálem. Cenu nemovitostí a zařízení odhaduji na 300 milionů. Vždyť jen výstavba nového pavilonu stála 250 milionů. Rada, která o nabídce rozhodla, se zřejmě obávala, že nemocnici někdo koupí za účelem spekulace s nemovitostmi.


Dobrý den, vážený pane doktore, je vůbec ještě nějaká šance zachránit a zabezpečit kvalitní chod nymburské nemocnic, za stávající, myslím již zoufalé situace ? (jana)

Jsem přesvědčen, že ano, byť se každým dnem tato šance snižuje. Stále se domnívám, stejně jako většina zastupitelů, že největší šancí by bylo nemocnici provozovat městem. Pronajmout by ji bylo možno případně po její ekonomické stabilizaci. Za největší riziko považuji další nepromyšlené pokusy o její pronájem.


Kde ale podle vás město na stabilizaci nemocnice vezme finance? (Ondřej Urbanec)

Stabilizace je nepochybně dlouhodobá záležitost, ale má-li Nymburk za sebou 700 let historie, jistě má i před sebou dostatek času, aby se s dluhy vyrovnal. Financování nemocnic je všude ve světě vícezdrojové a systém plateb od pojišťoven vesměs umožňuje, aby se nemocnice dále nezadlužovaly. Neexistuje kouzelné řešení. Vše je otázkou řady dílčích ekonomických opatření.


Dobrý den pane doktore, jste zastáncem provozování nemocnice městem, ale z čeho si představujete, že by město mělo nemocnici sanovat a dále provozovat? (Kosina)

Nemocnice má potenciál, aby byla ekonomicky úspěšná. Naopak si nedovedu představit, proč by do zadlužené nemocnice investoval cizí nájemce motivovaný snahou o zisk.


Myslíte si že město je schopno po odborné a hlavně finanční stránce nemocnici utáhnout? To zkoušeli už v jiných městech a pokud vím tak ne moc úspěšně. (Milan)

Stačí se podívat pár kilometrů za naše hranice tím správným směrem. Provozování nemocnic městy je zcela běžným a úspěšným způsobem jejich fungování. I u nás jistě tato forma převládne.


Když tvrdíte, že Nymburk má před sebou dostatek času, aby se s dluhy nemocnice vyrovnal, podpořil byste návrh, aby si vzal kvůli nemocnici další úvěr? (čtenář Milan S.)

Věřím, že jsou i jiné možnosti, jak se s dluhy vypořádat. V majetku nemocnice jsou i některé nemovitosti, které nejsou nezbytné. Je zde i potenciál k pronájmu. V prvé řadě jde o jednání o odložení splátek dluhů.


Vzhledem k tomu, že vím jaká je situace v nemocnici doporučuji, aby někdo jasně vysvětlil situaci zaměstnancům, protože několik lékařů si už našlo práci jinde a provoz bude tak vážně ohrožen. Nikdo nechce čekat v nejistotě. (Jirka)

Jsem přesvědčen, že ředitel nemocnice je připraven zaměstnancům situaci vysvětlit. Odchod několika pracovníků podle mého názoru nezpůsobí zásadní provozní problémy, naopak, může pomoci v některých případech i snížit mzdové náklady.

30.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontaktovat nás můžete telefonicky, e.mailem nebo osobně každé pondlí v době od 11:00 - 14:00 hod. - Hotel Ostrov. Pracoviště: Hotel ostrov, Na Ostrově, č.p. 432, 288 02 Nymburk 2. Informace: Ivana Veverková, +420 603 872 101.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 25 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) LAKÝRNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vyučen nebo praxe v oboru výhodou (v případě zájmu jsme ochotni zaučit i uchazeče bez praxe), praxe s lakováním ocelových konstrukcí, strojů a strojních dílů výhodou, ochota učit se novým věcem a přístupům;, , Pracovní náplň: čištění, odmašťování a ochrana ploch před nátěrem, nástřik ocelových konstrukcí, strojů a strojních dílů, opravy nátěrů a broušení míst s celkovým začištěním, aplikace barev metodou mokrého lakování;, , Nabízíme: možnost profesního a odborného růstu v perspektivním oboru, odpovídající platové ohodnocení + prémie, 5 týdnů dovolené, dotované stravování v areálu společnosti, stravenky, lokalita Sadská;, , Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Cpos s.r.o - sadská, Husínek, č.p. 30, 289 12 Sadská. Informace: Jakub Fremund, +420 724 163 500.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČKA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu v Lysé nad Labem hledáme prodavačku - pokladní. , Požadujeme: pracovitost a poctivost; , Nabízíme: stravenky, 25 dní dovolené., , , Zájemci se mohou hlásit u p. Krejčové mobil 602 107 921, e.mail: krejcova@jednotanbk.cz nebo u p. Urbánkové 602 170 923.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v nymburce - lysá nad labem, Sídliště, č.p. 1715, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 26 050 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro chemickou výrobu OPERÁTOR VELÍNÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26050 kč, mzda max. 27150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lovochemie, a.s., Provozovna Městec Králové výrobce průmyslových hnojiv v ČR hledá pro výrobní úsek vhodného kandidáta na pozici: , , OPERÁTOR VELÍNÁŘ, , Nástup: ihned, , Náplň práce: , , * obsluha strojního zařízení a řízení výroby granulovaných hnojiv, * provádění drobných oprav elektrického zařízení, * koordinace a spolupráce s ostatními zaměstnanci provozu, * směnný provoz, , Požadujeme:, , *vyučení v oboru provozní elektrikář nebo jiného technického zaměření, * znalost vyhlášky č. 50/1978 Sb. §6, * řízení spolupracovníků, * základní znalosti na PC, * komunikativnost, * dobrý zdravotní stav, * ochota pracovat ve směnném provozu, , ZAMĚSTANCŮM POSKYTUJEME:, , FINANČNÍ HODNOCENÍ A BENEFITY, *Motivující finanční ohodnocení, *13. mzda, *Odměny akcionáře, *Stabilizační příspěvek 10000 Kč, *Příspěvek na dojíždění, *Příspěvek na penzijní / životní pojištění 750 Kč, *Příspěvky na stravování, *Příspěvek na zotavenou, *Příspěvek do firemní cafeterie, , OSTATNÍ BENEFITY:, *5 týdnů dovolené, *Bezúročné půjčky pro zaměstnance, *Firemní akce pro zaměstnance, *Slevové prodejní akce, *Prodej občerstvení v chemickém areálu, *Zázemí skupiny Agrofert, *Pomoc zaměstnancům v nouzi, *Zvýhodněné tarify mobilního volání, *Zvýhodněné pojištění. Pracoviště: Lovochemie, a.s., Vinická, č.p. 775, 289 03 Městec Králové. Informace: Libuše Tomanova, +420 702 007 942.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

OBRAZEM: Na příměstském táboře hrály děti cirkus

Městec Králové - „Já jsem Shrek a budu mít svého oslíka!“ hlásil hned při příjezdu redaktora na příměstský tábor chlapec se zelenými tykadly. Dopoledne se totiž skupina dětí chystala na svá vlastní cirkusová vystoupení. A tak na zahradě základní školy byli k vidění klauni, slon i akrobatky s obručemi.

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokáže operační středisko středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT