Adrenalin na zemi: Je libo střelbu, lezeckou stěnu či bob?

I ti, kteří se raději drží při zemi, mají na výběr spoustu možností, jak svojí dovolené a prázdninovému volnu dodat trochu vzrušení a nevšedních zážitků. Ze vzduchu se sneseme zpátky na zem a nabídneme vám pár nápadů pro inspiraci.

Střílení na všechny způsoby

Napodobit střílečky v akčních filmech není pro nymburský region velký problém. Zastřílet si při paintballu kuličkami naplněnými barvou po kamarádech nebo známých bez jakékoli sebemenší újmy na zdraví je možné v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Když vás nebude bavit střílet po kamarádech, mohou je nahradit hlinění holubi na brokové střelnici. Pro zážitek z jízdy na tankodromu můžete přesednout na čtyřkolku, BVP nebo rovnou tank. „Nejlepší je, když si třeba jízdu na BVP objedná více lidí najednou.“ doporučuje provozovatel Vratislav Veselý.

Nadšenci střelby určitě rádi využijí příležitosti si zastřílet ze čtyřech různých zbraní na přírodní střelnici v Čelákovicích. „Nedávno mi volala jedna paní, která chce dát střelbu manželovi jako narozeninový dárek. Její manžel nikdy nestřílel. S krátkou odbornou instruktáží může vyzkoušet čtyři zbraně.“ řekl střelec a trenér Roman Jareš. „Dělali jsme i akci pro gymnázium v Čelákovicích.“ dodal trenér obranné střelby.

I v nížině je po čem lézt

V Milovicích najdeme ale ještě jednu zajímavou věc, která stojí za zkoušku. Venkovní lezecká stěna, která je umístěná na budově divadla, uspokojí současně dva lezce. Má rozměry 10 x 2 metry a je vyrobená z plastu. A komu nestačí stěna, své lezecké schopnosti může prověřit nedaleko vesnice Přišimasy. Přírodní památka Klepec poskytuje vyžití na 8 metrů vysokém a 11 metrů dlouhém balvanu a na dalších menších. Kdo si netroufne na lezení, určitě uvítá příjemnou projížďku na kolech ke zmiňované přírodní památce.

Proč nezkusit bob

Doposud poměrně méně známou adrenalinovější zábavou je jízda na bobové dráze. V Kutné Hoře ve sportovním areálu Klimeška na odvážlivce čeká 1565 metrů dlouhá dráha, která je současně nejdelší v České republice a druhá nejdelší v Evropě.

Jedna jízda je tvořena ze dvou okruhů, první rekreačního typu dlouhý 750 metrů a druhý adrenalinového typu dlouhý 575 metrů. Na bobu se budete řítit průměrnou rychlostí 36 km/h, maximálně však 58 km/h. Celá jízda trvá sedm minut.

V areálu dále nalezneme terénní okruh pro čtyřkolky a petanquové hřiště, na kterém si po jízdách s adrenalinem, můžete odpočinout.

Co kolik stojí:

Milovice:
paintball – 2 Kč/1 kulička
čtyřkolky – od 200 Kč
BVP – od 100 Kč/1 osoba
Více na www.tankodrommilovice.cz
Čelákovice:
střelba – 2650 Kč/1 osoba/4 zbraně
Více na www.rjares.cz
Kutná Hora:
bobová dráha – 55 Kč/1 jízda
Čtyřkolky – 55 Kč/1 jízda/5 minut
Více na: www.bobovadrahakutnahora.cz

Adrenalin ve vzduchu: Létání není jen doménou mužů

Prázdniny a letní uvolněná atmosféra přímo vybízí ke zkoušce něčeho nevšedního. A proč bychom se rovnou nevydali do vzduchu překonávat zemskou gravitaci. Blízké okolí nám nabízí výběr zážitků, při kterých nám bude v krvi kolovat adrenalin maximální rychlostí.

Letadlo či rogalo, možné je obojí

V Nymburce na letišti vám zážitky v tomto smyslu rádi zprostředkují. Proletět se můžete nad svým obydlím ultralehkým letadlem nebo motorovým rogalem. „Napoprvé většinou stačí 15 až 20 minut. To se většinou nedělá člověku špatně, mám to vyzkoušené. Komu se to líbí, napodruhé už třeba letíme déle. Věkový limit není, svezl jsem už čtyřleté děti, dokonce i těhotné ženy,“ řekl pilot a instruktor Zbyněk Adam, který má v Nymburce na letišti leteckou školu. Naučit se létat prý není zase tak složité a zdaleka to není doména jen mužů.

Adrenalin na plné obrátky

Opravdu adrenalinovou lahůdkou a také často oblíbeným narozeninovým dárkem je tandemový seskok padákem, při kterém je amatérský skokan připoután ke zkušenému parašutistovi instruktorovi, který se o vše postará. S hlavou v oblacích se můžete proletět za hezkého počasí na kolínském letišti.

Padesátivteřinový volný pád začnete ve čtyřech tisících metrech, kam vás asi patnáct minut bude vynášet letadlo, v kilometru a půl váš tandempilot otevře padák a vy si můžete vychutnat dalších sedm až deset minut letu na křídle padáku.

Omezení je jen v minimálním věku pro absolvování, který je osm let a maximální váze, která činí 115 kilogramů. „Některé děti dokonce čekají, až jim bude osm, aby už mohly skákat.“ uvedla asistentka paraškoly.

Celý let od krátké instruktáže před seskokem až po návrat na zem si také můžete nechat zdokumentovat.

Co kolik stojí?

Let ultralehkým letadlem: 30 Kč/min.
Let rogalem: 26 Kč/min.
Tandemový seskok: 3000 Kč/1 osoba, více na www.tandemove-seskoky-kolin.cz

Adrenalin na i ve vodě: Lyže, aquazorbing nebo vodní fotbal

Vyznavači adrenalinu a netradičních zážitků si v regionu mají z čeho vybírat. Vodomilové určitě využijí možnosti si zpestřit prázdninové volno na vodních plochách.

Klouzat si po vodní hladině

I přesto, že počasí moc nepřeje výletům k vodě a slunění na plážích, je možné si dopřát jízdu na vodních lyžích, prkně, na nafukovací gumové duši za motorovým člunem nebo o něco klidnější projížďku na pramici. Mezi Kolínem a Starým Kolínem se nachází vodní plocha a u ní loděnice a klub vodních sportů, který vám zážitek zprostředkuje. Podmínkou je jen vyplnění přihlášky a zaplacení členského příspěvku, tím se stanete členem klubu. Pak už nic nebrání svištění po vodní hladině s větrem o závod. „Lyžujeme jen o víkendech a návštěvníci mají instruktáž a zapůjčení vybavení zdarma, platí se jen jízda. Standartní jízda trvá asi pět minut, je to trošku fyzicky náročnější.“ řekl provozovatel Jan Hlava.

Suchou nohou přes Jezero

Opravdu na pohled poutavou vodní atrakcí je takzvaný aquazorbing. Chodit totiž po vodní hladině a přitom se nenamočit umí nejen vodníci, ale i zvědaví odvážlivci, kteří se nechají zapnout do nafukovací koule. „Jmenuje se to aquazorbing a výrobek pochází z Číny. Do koule se dospělí nebo děti zapnou, asistent kouli nafoukne a na šňůře v ní pošle člověka po vodě. Ten se snaží v kouli chodit,“ řekl provozovatel poděbradského Jezera Karel Liska.

Zapůjčit si průhlednou nafukovací kouli a zazorbovat si bude možné u provozovatele, který chystá i soutěže. „Závodník dojde po vodě k bójce a zpět, budeme měřit nejlepší čas. Chodí se i večer, kdy se koule nasvěcují, vypadá to dobře,“ uvedl Liska.

Nebojím se zavěštit, že se aquazorbing stane hitem letošního léta na koupalištích. „První den, kdy jsme kouli zprovoznili, jsme tu měli frontu až do večera,“ nadšeně řekl Liska.

Ten chystá s aquazorbingem další psí kusy. „Je také možné upevnit kouli za motorový člunem,“ přemýšlí Liska.

Fotbal pro změnu ve vodě

Stačí vzít pár kamarádů a hned můžete také využít další novinku v nabídce poděbradského koupaliště Jezero, vodní fotbálek v nízkém bazénu.

Co kolik stojí…

vodní lyžování – členský příspěvek 20 Kč na sezonu, jízda 30 Kč/1min. Více na www.sandberk.wz.cz.
aquazorbing – 1 minuta za 20 Kč, min. se provádí 2 min., max. 5 min. Jezero Poděbrady
vodní fotbal – 1/2 hod. za 100 Kč Jezero Poděbrady
šlapadlo – 1 hod. za 100 Kč Jezero Poděbrady
lodička s vesly – 1 hod. za 50 Kč


Příště: Adrenalin ve vzduchu

Autor: Gabriela Vorlíčková