Jedná se totiž o církevní stavbu. Ta penězi na opravy nedisponuje a město zase kvůli tomu, že objekt není v jeho vlastnictví, nemůže veřejnými penězi dotovat jeho opravu. A tak se mají pomoci získat peníze adopce jednotlivých schodů. Jejich noví „vlastníci“ na nich mohou mít cedulku se jménem.

close Deník na návštěvě. info Zdroj: DENÍK zoom_in Deník na návštěvě.

Záměr potvrdila místostarostka Stanislava Tichá. „Zamýšleli jsme se nad tím, jak dary a příspěvky ozvláštnit a svým způsobem i poděkovat dárcům. Proto přicházíme s nabídkou adopce jednotlivých schodů. Schůdek po schůdku tak můžeme zpřístupnit cestu na ochoz,“ vysvětlila projekt adopce schodů místostarostka.

Ve věži je celkem 147 schodů, z nichž je 120 vhodných k adopci. „Sedmdesát masivních, převážně kamenných schodů točitého schodiště a padesát stupňů dřevěného schodiště ve vyšších patrech věže. Sponzorovaný schod ponese na znamení díků štítek se jménem dárce,“ doplnila Tichá.

Kamenný či dřevěný masivní schod točitého schodiště lze podpořit částkou nejméně 7 tisíc korun, dřevěný stupeň schodnicového schodiště (tak zní přesný technický termín) minimálně 5 tisíci korunami. Platba je jednorázová a neopakuje se. Štítek může nést informaci v podobě jména, názvu firmy či krátkého vzkazu.

Souběžně s možností adopce probíhá už rok veřejná sbírka. V pátek odpoledne bylo na transparentním účtu přes 93 tisíc korun. Začaly chodit i sedmitisícové příspěvky na adopci jednotlivých schodů. Sbírku lze podpořit hotovostí do kasiček, které jsou umístěny přímo v kostele a v Turistickém informačním centru na náměstí Přemyslovců. Nebo je možné poslat peníze na účet 28249-504359359/0800 u České spořitelny.

Projektovou dokumentaci k opravám zaplatil už před časem ze svého starosta Tomáš Mach, který přispěl částkou 78 tisíc korun. Vedení radnice podle dřívějšího vyjádření věří, že ochoz s vyhlídkou zpřístupní pro veřejnost ještě v letošním roce. Pro takový počin se v minulosti vyslovil i kardinál Dominik Duka.