„Prázdniny u babičky, prázdniny v Čechách, krásné jak holubičky na horkých střechách…," zněla ráno Nymburkem z městského rozhlasu píseň Zdeňka Svěráka 
a Jaroslava Uhlíře při poslední cestě žáků do školy v tomto školním roce. Nymburští školáci si totiž šli pro vysvědčení v řádném termínu, poslední červnový den.

Nyní je čekají sladké prázdninové zážitky, na které budou vzpomínat s láskou celý život. Mezi stovkami školáčků byl i Matěj Bělka, kterého Nymburský deník doprovázel začátkem loňského září poprvé do školy. Během školního roku zjistil, že podle klasika „škola není žádný holubník". Podle rodičů Petra a Zuzky to bylo velice napínavé. „Paní učitelka říkala, že je chytrý, ale hrozně zlobí," říkali rodiče před vstupem do školy, než děti dostaly vysvědčení. „Asi budu mít samé jedničky, ale jednu dvojku – z chování," říkal trochu smutně Matěj.

První B třída v Základní škole J. A. Komenského se pomalu plnila dětmi, každý měl 
v ruce květinu a nějaký ten dárek pro paní učitelku. Děti štěbetaly v předtuše dlouhého volného času. „Tak děti, naposledy se v tomto školním roce pozdravíme a potom si rozdáme vysvědčení. Někteří 
z vás dostanou i pochvalu," řekla paní učitelka Ludmila Pavlovičová, která ale děti upozornila, že i o prázdninách by měly číst, aby to nezapomněly a zvládly s ostatními bez problémů druhou třídu. „Já ale jedu na tábor a tam to nepůjde," ozval se jeden žáček. Paní učitelka ho ale upozornila, že knížka se mu do baťůžku určitě vejde.

Většina dětí dostala samé jedničky a nějakou tu pochvalu. Chválit umí paní učitelka naštěstí krásně, takže nebyly žádné slzičky. Nakonec přišla řada s vysvědčením i na Matěje. S jistými obavami šel k paní učitelce. „Matěji, máš samé jedničky, protože jsi bystrý, ale musíš se příští rok polepšit v chování," řekla paní učitelka a Matěj z jejích rukou šťastný převzal vysvědčení se samými jedničkami. 
S těmi v ruce pak po odchodu ze třídy skočil radostně tátovi na krk.

Ve školním rozhlase se ozvalo zvonění. Poté pan ředitel oznámil dětem, že to je poslední zvonění tohoto školního roku. „Tak hezké prázdniny!" zaznělo z rozhlasu, děti zakřičely „hurá" a vydaly se vstříc neuvěřitelným prázdninovým dobrodružstvím.